Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Bezohlední lyžaři narušují životy zvířat v Krkonoších. Správa KRNAPu apeluje na lyžaře!

Redakce

Redakce

7. 2. 2011

Krkonošský národní park je domovem stovek zvířat. Ta jsou ale v posledních letech ohrožována a vytlačována ze svého teritoria neukázněnými lyžaři. Kromě sjezdovek se lyžaři pohybují i ve volném terénu, určenému pro pohyb zvěře.

FOTO: Ilustrační foto, Krkonoše

Ilustrační foto, Krkonoše, Zdroj: Hana Chytrá, Topzine.cz

V KRNAPu (Krkonošský národní park) žije velké množství ohrožených druhů zvěře, která se v terénu volně pohybuje, odpočívá či hledá potravu. Lyžaři se (ne)vědomky pohybují v klidových zónách určených pro zvěř a tím ji vytlačují z jejího vlastního teritoria.

Na pokraji vyhubení

Jedná se především o tetřívka obecného, pro kterého jsou Krkonoše jednou z posledních lokalit, kde tráví zimu. Neustálým vyrušováním lidmi se při hledání potravy někdy sám stává potravou. Při dlouho trvajících mrazech je zesláblý a pokud nezahyne sám, najde si ho třeba liška.

Populace tetřívků rok od roku klesá. V roce 1977 jich žilo 1 250, v roce 2008 se počet snížil na 60. Na Šumavě tetřívci již zcela vyhynuli. Stejný osud ale může potkat i ty, kteří žijí v  Krušných a Jizerských horách či právě v Krkonoších. Situace ve světě ukazuje, že tam, kde došlo k omezení cestovního ruchu, počet tetřívků viditelně stoupá.

Sokol stěhovavý se nechce stěhovat!

Na rozdíl od tetřívků se sokolům v České republice zatím daří. Ale na jak dlouhou dobu? Bohužel právě v době hlavní lyžařské sezóny sokoli hledají místo, kde by se uhnízdili a přivedli na svět své mladé. Díky bezohledným lyžařům, kteří je vyrušují a stresují, občas opustí hnízdo s nakladenými vejci a odletí.

FOTO: Skialpinismus jen ve vyznačených trasách

Skialpinismus jen ve vyznačených trasách, Zdroj: Hana Chytrá, Topzine.cz

Skialpinismus jen na vyznačených trasách

Až v posledních letech začalo docházet k většímu vstupu turistů do volného terénu. Zdokonalilo se lyžařské vybavení a vznikly nové možnosti lyžování a spolu s tím tak zvaný freeride neboli sjezd ve volném terénu.

Od loňského roku bylo vyznačeno několik skialpinistických tras, které sjezd ve volném terénu umožňují. Přesto se stále najdou lidé, kteří se uchylují k nelegálním sjezdům a ruší zvířata v klidových zónách. Strážci Krkonošského národního parku proto zintenzivnili kontroly a čekají na takové lyžaře s pokutou v ruce.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Bezohlední lyžaři narušují životy zvířat v Krkonoších. Správa KRNAPu apeluje na lyžaře!