Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Betty Friedan: The Feminine Mystique zažehla plamen, který hoří dodnes

Redakce

Redakce

20. 6. 2013

Jedna z nejdůležitějších knih minulého století slaví 50 let. Při té příležitosti se kniha The Feminine Mystique (česky Ženská mystika) dočkala nového vydání. Má co říct i v současnosti? A jaký vliv má autorka Betty Friedan na současný feminismus?

Betty Friedan: The Feminine Mystique

Betty Friedan zažehla plamen, který hoří dodnes. Zdroj: Penguin Classics

Betty Friedan byla také jednou z těch nešťastných hospodyněk na předměstí, o které její kniha The Feminine Mystique pojednává. Její zvědavost ji přinutila shromáždit důkazy o tom, že není sama. První vlna feminismu dala ženám vedle volebního práva i právo studovat. Budoucnost se zdála býti růžová.

Mladé ženy poválečných let však i přesto dávaly častěji přednost brzkým svazkům, dětem a domácnosti. Ženské časopisy i nově vzniklá televize překypovala obrazy spokojených žen při domácích pracech. Ženský mýtus byl na světě. Jaké rozčarování pak Friedan se svou knihou přinesla. Těmto šťastným ženám cosi chybělo, byly nespokojené a prázdné. Své problémy i své touhy nedokázaly pojmenovat.

Betty Friedan (19212006) byla americkou spisovatelkou, politickou a feministickou aktivistkou. Její kniha The Feminine Mystique je dnes vnímána jako katalyzátor druhé vlny feminismu. Vedle problémů týkajících se zrovnoprávnění ženy ve společnosti se od počátku velmi kriticky vyjadřovala k radikálním hnutím feminismu, o čemž píše ve své knize.

Podobně jako to první zkraje šedesátých let i nynější vydání The Feminine Mystique sebou nese spousty interpretací. Pokud se však podíváme trochu do minulosti, v dobách, kdy si žena nemohla vypůjčit peníze z banky, aniž by ji při tom asistoval podpis jejího manžela, kniha jako The Feminine Mystique přijít zkrátka musela.

Friedan překonaná i inspirující

Zajímavé výsledky přinesl průzkum časopisu Ms. Magazine, který dal prostor svým čtenářům, aby se vyjádřili k vlivu The Feminine Mystique. Většina uznávala pozitivní dopad na tehdejší hospodyňky, které trpěly krizí identity, zároveň však dodávala, že patří minulosti a dnešním mladým feministkám připadá trochu staromódní.

S odstupem let se dotazovaným jeví zásadní dílo feminismu spíše jako vzpomínka na generaci nešťastným hospodyněk než příručka moderní ženy. Její důležitost se tím samozřejmě nezmenšuje. Život nejen mladých žen staví do cesty tolik překážek, že není v moci jedné knihy podat univerzální řešení. A nutno podotknout, že ne všechna témata patří historii. Pokud si dnes vezmete do ruky The Feminine Mystique, objeví se před vámi fascinující směs překonaných i stále aktuálních postojů.

Současné feministky, z nichž některé se považují za členky čtvrté vlny feminismu, se orientují na jiné problémy než jejich matky. Ty bojovaly za práva na nošení kalhot a z pohledu jejich dcer jsou to důležité, ale přece jen historické události.

Kdo má právo a kdo ne

OBR: Betty FriedanGloria Jean Watkins, která píše pod pseudonymem bell hooks, ve své knize Feminism is For Everybody kvituje zájem Friedan o ženy, jejichž práce vykonávaná v domácnosti je neplacená a společensky nedoceněná. Spolu s tím však dodává, že druhá vlna feminismu se z velké části zajímala především o práva dobře situovaných bílých žen, zatímco barevné ženy stále zůstávaly v dolních částech ekonomického žebříčku.

Zpočátku odtažitě až nepřátelsky se Friedan stavěla k tématům radikálních lesbických feministek, které si později začaly říkat Levender Menace. Těžko soudit, jestli Friedan tolik vadila jejich orientace nebo jejich radikalismus, proti kterému se stavěla po celý život. Současné feministické autorky jako Julia Serano či Kate Bornstein vyzývají k podpoře žen, které nežijí v tradičním modelu žena-muž.

Friedan se ve své době snažila osvobodit ženy od diktátu podprsenek s vycpávkami. Dnešní mladé ženy čelí mnohem intenzivnějšímu tlaku na své tělo. Osvobodily se možná od podvazků a vycpávek, dnešní společenské klima jim však nutí vzhled vychrtlé dívky s konfekční velikostí blížící se nule. Moderní feministka Laurie Penny ve své knize Meat Market brojí proti kultuře, která tlačí ženy do nesmyslných diet. Penny tvrdí, možná trochu přepjatě, že snahou společnosti je, aby takové ženy ve světě zabíraly co možná nejméně místa.

Nová doba, nové překážky

Jednou z oblastí, kde si současné feministky rozumí se svými předchůdkyněmi z 60. let, je problém těhotenství. Není to tak dlouho, co byly některé feministické skupiny doslova zděšeny přístupy jistých republikánů a konzervativců, kteří se znovu snaží o omezení potratů. A tak jako kdyby člověk nasedl do stroje času, znovu se pořádaly pochody za právo ženy svobodně nakládat se svým tělem.

Nová doba přináší nové překážky, práce současných feministických autorek tudíž nekončí. Lidé hlásící se k odkazu Betty Friedan mají dnes dostatek prostoru k vyjádření na svých blozích, twitterech či YouTube kanálech, kde se věnují širokému spektru problémů. Feministické autorky dneška mohou bez pochyby poděkovat svým předchůdkyním za uvedení věcí do pohybu. Betty Friedan je jednou z těch, která svým jiskrným dílem zažehla plamen, který hoří dodnes.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Betty Friedan: The Feminine Mystique zažehla plamen, který hoří dodnes