Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Bestie Therion zazářila v Praze

Redakce

Redakce

27. 11. 2010

!FOTOGALERIE!Včera večer, 26. listopadu 2010, se otevřely brány KC Vltavská, aby pojaly několik stovek natěšených fanoušků divadelně metalového uskupení Therion. Na turné pro podporu nové desky Sitra Ahra doprovázejí švédskou stálici a dva severské progresivní spolky Loch Vostok a Leprous.

foto Therion

Therion při vystoupení v Praze, Foto: Eva Makovská, Topzine.cz

Hned po příchodu překvapila bohužel fanoušky na úvod mírná organizační neschopnost. Začátek akce byl sice na stránkách pořadatele avizován na osmou hodinu večerní, ale o dvacet minut dříve už vesele hráli švédští předskokani Loch Vostok. Lehce po osmé hodině poměrně laxní prog-metalisté skončili a nechali publikum zhruba ve stejném stavu, jako když přišli. Částečnou vinu za to nese zvuk, který byl na ochozu přímo uprostřed příšerně přebasovaný a tvořil nesrozumitelnou zvukovou kouli.

Při následné pauze dorazili do prostoru sálu další fans s tričky Therion a na stále více se plnící sál padla náhlá tma. Ozvaly se rozsypané rázné zvuky, které vyústily ve velmi originální a zvukově nápaditou skladbu šílených progresivních metalistů Leprous. Norové poskakovali a křepčili od začátku vystoupení do konce a zdůrazňovali tak svěžest moderních ostrých riffů často založených na nepravidelných taktech.

Pětice hudebníků oblečená do společenských šatů hustila do publika, které už lehce ožilo, výrony nápadů v metalovém hávu něco přes půl hodiny. Při vystoupení Leprous se zvuk velmi razantně zlepšil, a tak závěrečná osmiminutovka Passing vyzněla naplno.

Muzikanti se rozloučili s obecenstvem a scéna se začala připravovat pro hlavní hvězdu večera Therion. Skupina kolem Christofera Johnssona je proslulá tím, že na scénu pokaždé umístí nějaké ozvláštnění. Zčásti je to vynuceno faktem, že hudba této metalové legendy je silně založena na zpěvech, a tak se sbor musí někam rozmístit.

V Kulturním centru Vltavská byla tím ozvláštněním konstrukce před baterií bicích, za kterou se stavily dvě operní zpěvačky a dva zpěváci. Set samozřejmě začal intrem a titulní skladbou nové desky Sitra Ahra. Hned zpočátku bylo nutno žasnout nad profesionalitou a přednesem zpěváků a zpěvaček.

Zvuk byl opět bídný

Naprosto precizní výkon předvedl nejvíce využívaný zpěvák skupiny Snowy Shaw, jehož hlasový rozsah je až ohromující. Druhý pěvec Thomas Vikström zase příjemně překvapil, když se postaral asi o dvě vsuvky na flétnu. V podstatě všichni, kdo zpívali, předváděli v průběhu vystoupení divadelní kousky a svým teatrálním vystupováním výborně celý set okořenili.

Zvuková stránka vystoupení Therion si oproti norům Leprous pohoršila. Dunění na ochozech při určitých částech skladeb přehlušovalo vše ostatní, až to bylo nepříjemné.

Ke konci se nechal hlavní mozek kapely Johnsson slyšet, že po 23 letech existence kapely její život rozhodně nekončí a že by ještě pár let rád pokračoval. Po mohutných ovacích, které sklidil následovala kultovní skladba To Mega Therion, která zakončila suverénně zahraný hodinu a tři čtvrtě dlouhý koncert. Myslím, že nejsem daleko od pravdy, když budu tvrdit, že při další návštěvě této stockholmské operně metalové ikony se řady fanoušků ještě znatelně rozšíří.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/therion_26_11_2010/]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Bestie Therion zazářila v Praze