Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Best of Kamil Střihavka: 20 let na scéně

Samcová Jana

Samcová Jana

12. 11. 2009

CD Střihavka 600x338Na hudebním trhu se v těchto dnech objevuje výběrové dvojalbum největších hitů Kamila Střihavky s podtitulem 20 let na scéně. Za dvacet let muzicírování už se sejde něco materiálu na pořádné Best of.

Best of Kamil Střihavka: 20 let na scéně, Zdroj: strihavka.cz

Best of Kamil Střihavka: 20 let na scéně, Zdroj: strihavka.cz

Dvacet let je skutečně dlouhá doba na nasbírání slušné řádky skladeb. A je z čeho vybírat. Přestože Kamil Střihavka nemá na svém kontě desítky vydaných desek, jeho Best of je skutečně důstojným výběrem oproti některým interpretům, kteří se ve snaze vydělat co nejvíc peněz, pouštějí do vydávání největších hitů po pouhých třech, neřkuli dvou studiových albech. Ne tak Střihavka. Jeho dvojalbum největších hitů je především detailním zmapováním jeho dvacetileté pěvecké kariéry a fanouškům nabízí poctivě odvedenou práci.

Prvních pět šest písniček je dokladem Střihavkových syrových heavymetalových začátků. V dobách sametové revoluce se Střihavka při poskakování po pódiu v džínových kraťasech a kožené bundě pěvecky hledal, aby se v posledních letech vypracoval mezi špičkové zpěváky českého showbusinessu. Prvními známými vlaštovkami na prvním CD Střihavkova dvojalba jsou bez debaty Holka čapni draka či Země vzdálená. Tyto dvě jmenované skladby jsou zásadním momentem Střihavkovy tvorby a dodnes je s velkým ohlasem zařazuje do playlistu svých koncertních vystoupení.

Následují songy Kovboj z Teplic nebo D.J. Zdenda, což je skutečnou raritou ve Střihavkově repertoáru. Střihavka rockující versus Střihavka rapující, to nebývá jen tak obyčejně ke slyšení. Zlatým hřebem prvního CD je bezesporu úžasný pomaláč Černá růže, v němž si můžeme opětovně dosyta vychutnat Střihavkův nezaměnitelný chraplák, který nám dal všanc už v pecce Země vzdálená. Pochází z alba No Guitars…? (1998), kde Střihavka znovu potvrzuje pomalý přerod z drsného rockera na romantického hrdinu.

Druhé CD – druhých deset let na scéně

Druhé CD Best of otevírá song Woo-doo! ze stejnojmenného alba, s nímž se po čtyřech letech (2002) albové odmlky Střihavka vrací na scénu. Střihavkův pěvecký projev uzrává jako víno a dochází k pozvolnému zklidnění. Stejně jako Střihavka sám, i jeho repertoár zraje s věkem a ke korytu se dostávají pohodové pop-rockové skladby. Výjimkou nebývají ani duety, jež jsou na výběrovém Best of rovné čtyři. Mezi nejznámější se řadí duet s Bárou Basikovou Když se snáší déšť, ale pozadu nezůstává ani duet s Danem Bártou You keep on moving od legendární kapely Deep Purple a vánoční song s Lucií Bílou. Překvapením pro mnohé možná bude duet s Karlem Gottem.

Na výběru nechybějí ani čerstvé novinky Za Tebou a Schovej mi sen. Na dvojalbu fanoušek nenajde žádný ze Střihavkových muzikálových hitů, což je škoda. Alespoň jedna ukázka ze Střihavkova excelentního výkonu v Jesus Christ Superstar, který Střihavku vyšvihl mezi stálice populární hudby, by výběrovému dvojalbu více než slušela. Na Střihavkovi je sympatické, že nepodléhá módním trendům a nežene se po stopách některých svých kolegů. Nesnaží se za každou cenu prodat. Možná právě proto má jen pár opravdových hitů, ale je to kvalita na úkor kvantity. Výběrové dvoj CD by proto nemělo chybět v diskografii opravdových hudebních fajnšmekrů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Best of Kamil Střihavka: 20 let na scéně