Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Běsnění v režii Rob Thurman: Sex, láska a oživlé mrtvoly

Redakce

Redakce

21. 5. 2011

Příběh poloviční příšery Kala Leandrose od americké autorky Rob Thurman si našel v Česku mnoho příznivců, a proto není divu, že velice rychle vyšel v řadě již třetí díl s názvem Běsnění. Od první knihy, V temnotě, se už ale dost liší.

Ilustrace na obálce knihy Běsnění, autor: Chris McGrath

Poté, co se v Měsíčním svitu dalo do pohybu tolik věcí, fanoušci Rob Thurman Běsnění napjatě očekávali. Ti, kteří si Kala a jeho přátele stihli během předchozích knih zamilovat, budou jistě nadšení i z Běsnění. Ovšem čtenáři méně přesvědčení nejspíš přece jen pár zádrhelů objeví.

Opakování osvědčeného

Není snadné vymyslet úplně nový a převratný příběh, když člověk píše už třetí díl, drží se fantasy detektivky a na paty mu šlape další stovka autorů s podobným námětem. Nicméně přestože čtenář všechno tohle chápe, nezabrání mu to ve zklamání. Rámec všech tří dílů, které dosud vyšly, začíná být viditelně podobný. Na scéně se hrdinové objevují během akce, která slouží pouze k vtažení do děje a zpravidla se k němu příliš nevztahuje. Pokračuje hlavní zápletka, rychle následovaná zápletkou vedlejší. Přes několik zvratů a nečekaných objevů se hrdinové dostanou k tak překvapivému závěru, že by zahanbili i Agathu Christie.

Stále ještě to s knihou není tak špatné, že by čtenář od začátku do konce věděl, kdo je pachatel a co se vlastně děje. Na to je autorka příliš dobrá. Ovšem je možné, že pokud se v podobném duchu ponesou i díly další, čtenáře už začne opakující se motiv nudit a to by si série nezasloužila.

Sex nebo láska

V každém příběhu by se mělo objevit trochu romantiky. Zvlášť pokud knihu píše žena, dá se počítat s tím, že nepůjde jen o vraždění více či méně vinných monster. Autorčina snaha popisovat děj, a tedy i city, z mužského pohledu, však naráží na spoustu problémů. Dokud šlo v Měsíčním svitu o náznaky nebo sem tam utroušené narážky, působilo vše jako odlehčení hlavního děje ve chvílích, kdy už množství krve přesáhlo únosnou míru. A protože v Běsnění prolitých tělních tekutin přibylo, přibylo i milostných problémů. Ty se ale nejčastěji řeší v krátkých pauzách mezi bitkami, případně dokonce během nich, protože hormony jsou hormony. Neustále dokola tak má čtenář možnost být překvapen tím, jak často a v jakých situacích je Kal schopen myslet na sex.

Jako kdyby autorka nevěděla, kam přesně chce cyklus směřovat. Děj se tříští do několika linií, z nichž je každá stejně důležitá a snaží se ostatní vytlačit. Na druhou stranu, příběh je díky tomu správně akční a čtenáře nenechá ani chvilku odpočinout. Táhne ho na nadhozeném lanu jako koně na pamlsek a čtenář se rád nechá. Ať má práce nad hlavu a neví, kam dřív skočit, stejně si najde čas na další kapitolu, protože autorka ho úspěšně napíná až do samého konce. A to je vlastnost, která je pro spisovatele jedna z nejdůležitějších.

Kdo je kdo

V této knize má také čtenář jedinečnou možnost poznat mnohem lépe jednotlivé postavy. Hlavní hrdina Kal i jeho přátelé tu nabízejí své dávno zapomenuté příběhy, vyvíjejí se. Od prvního dílu zažili už takovou spoustu věcí, že by bylo zvláštní, kdyby se nijak nezměnili. To vše bere autorka v potaz a charakter i chování postav tomu přizpůsobuje. Občas tím sice zabředne do mírného patosu, ale nikoli klišovitě a snad ani trvale.

Rob Thurman na Topzine.cz:

Mezi V temnotě a Běsněním došlo k viditelnému posunu. Nejde o posun k horšímu, spíš naopak. Knihy získaly úroveň, jaké mnoho současných, a bohužel velmi dobře prodávaných autorů nikdy nedosáhne. Běsnění je vtipné, akční i romantické zároveň a zatím je tato kombinace skvěle vyvážená. A pokud se jí bude autorka i nadále držet, rozhodně se za svou práci nemusí stydět.

Název originálu: Madhouse
Český název: Běsnění
Autorka: Rob Thurman
Překlad: Anna Janovská
Obálka: Chris McGrath
Počet stran: 256
Vazba: Vázaná s přebalem
Rozměry: 145 x 205 mm
Vydal: Fantom Print, Ostrava 2011
Doporučená cena: 249 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Běsnění v režii Rob Thurman: Sex, láska a oživlé mrtvoly