Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Bernardo Bertolucci: Myslel jsem, že s filmováním jsem jednou provždy skončil

Foto: bertolucci-youtubeTéměř půl století oslavovaný a pro své filmy velmi ceněný italský režisér se po osmileté odmlce chystá znovu usednout do režisérského křesla. A nebude to jen tak obyčejný film. Jednasedmdesátiletý Bertolucci se tentokrát rozhodl pro formát 3D.

Foto: bertolucci-youtube

Bernardo Bertolucci, Zdroj: youtube.com

Bernardo Bertolucci debutoval roku 1962 filmem Smrt kmotříčka. A od té doby se téměř pravidelně divákům připomínal. Uveďme třeba filmy Poslední tango v Paříži (1972), Poslední císař (1987), Svůdná krása (1996) nebo zatím poslední Snílci (2003).

Přestože má v současné době zdravotní problémy a po většinu času se neobejde bez kolečkového křesla, vyhlíží dopředu a nezastírá, že by v budoucnosti ještě rád obdržel nějakou cenu za své dílo. A ocenění za celoživotní dílo, které by měl přebrat v květnu na filmovém festivalu v Cannes, do toho nepočítá.

Nový snímek, nová technologie

„Poslední dva nebo tři roky jsem si myslel, že už nebudu nikdy schopen natočit žádný film. Můj zdravotní stav mi to nedovoloval. Ale nedávno se mi záhadně ulevilo, takže se připravuji na něco nového. Doufám v začátek natáčení v Římě letos v září,“ rozpovídal se Bertolucci pro The Telegraph.

A co že se to chystá v září natáčet? Jedná se o film Já a ty podle stejnojmenné novely spisovatele Niccoly Ammanitiho. Jednoduchý příběh o chlapci, který se pod záminkou, že jede na lyžařský výlet, vytratí z dohledu rodičů a ukryje se v suterénu domu, kde ho ale objeví starší sestra.

„Dvě postavy v jedné místnosti. To pro mě není nic nového. Většina ze Snílků se také omezila na místnost. Stejně tak Poslední tango v Paříži. Já a ty bude to samé a tím pro mě mnohem jednodušší,“ uvádí sám režisér. Bertolucci se chystá vtáhnout diváky svého nového počinu do děje, a to doslova! Formátem 3D, do kterého se zakoukal po zhlédnutí Avatara.

Starého psa novým kouskům nenaučíš?

Léty zkušený režisér je velkým podporovatelem vývoje, který v kinematografii probíhá: „Všechno je jinak. Můžete sledovat filmy na mobilu, a dokonce je mobilem i natáčet. Film se vyvíjí. Nejdříve byl tichý, pak začal mluvit, pak byl barevný. Pak došlo k revoluci! Už žádné filmové pásky, všechno je digitální. Vítám to. I pro mě to znamená mnoho nových možností.“

Bertolucciho nadšení pro technologický vývoj a jeho snaha udržet s ním krok jsou chvályhodné. Jeho názory jsou velmi pokrokové a moderní. Nebojí se ani vyjádření uznání svým mladším kolegům: Paolu Sorrentinimu (Božský) nebo Matteovi Garronemu (Gomora). Je fascinován mladou dynamickou generací a snaží se jí porozumět, důkazem je i vykreslení hlavních hrdinů Snílků nebo Liv Tylerové ve Svůdné kráse.

Nyní se tedy připravuje na nový projekt: „Chvíli jsem nic nenatočil, ale hodně jsem filmy sledoval. Trávil jsem tím většinu svého času. Pracuji rád, ale také rád na práci čekám. Tentokrát jsem ale čekal trochu dlouho.“

Přejme mu proto, aby už déle čekat nemusel a i přes jeho zdravotní obtíže se mu v plné síle podařilo natočit jeho první 3D.

Bernardo Bertolucci

Narozen 16. března 1940 v Parmě, v Itálii

Filmografie: Smrt kmotříčka (1962), Před revolucí (1964), Partner (1968), Konformista (1970), Poslední tango v Paříži (1972), XX. století (1976), Luna (1979), Poslední císař (1987), Pod ochranou nebe (1990), Malý Buddha (1993), Svůdná krása (1996), Obležení (1998), Snílci (2003) a další…

Držitel Oscara za nejlepší režii 1988 (Poslední císař)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Bernardo Bertolucci: Myslel jsem, že s filmováním jsem jednou provždy skončil