Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Berlínu opět vládne Hitler a Němci. Jeďte se přesvědčit na vlastní oči

Samcová Jana

Samcová Jana

21. 11. 2010

FOTO: Berlínská zeďKdyž se řekne Berlín, většina si vybaví Berlínskou zeď. A také Adolfa Hitlera. Právě v těchto dnech v německé metropoli probíhá výstava Hitler a Němci, jejímž cílem je odhalit současníkům důvody, proč naše babičky a dědečkové tak svorně podlehli jednomu z nejkrutějších lidí na planetě Zemi. Kromě nacistického vůdce je ovšem v Berlíně k vidění i mnohem víc.

FOTO: Berlínská zeď

Braniborská brána, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Berlín, jakožto hlavní město našeho sousedního Německa, bývá s českou návštěvností poněkud na štíru. Paradoxně právě proto, že není daleko. Spolu s Vídní, Varšavou nebo Bratislavou tak Berlín zůstává na chvostu zájmu českých turistů proto, že ho můžeme navštívit prakticky kdykoli. Přitom je to město s neuvěřitelně bohatou historií a pulsujícím životem. Tlukot berlínského srdce je slyšet doslova na každém kroku.

Většina turistů začíná prohlídkou proslulého boulevardu Unter den Linden, v překladu doslova Ulice pod lipami, jimiž je tato noblesní třída vysázena. V 19. století si tu dávala dostaveníčko nejvyšší elita a inteligence, dnes je to jedno z nejoblíbenějších turistických míst podobně jako pařížské Champs-Ellysés. Unter den Linden, jež se po výstavbě Berlínské zdi nacházela ve východní části města, je obklopena nejvýznamnějšími berlínskými památkami.

FOTO: Berlínský Dóm

Berlínský Dóm, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Procházku rušnou berlínskou třídou můžete započít u Berlínského dómu – jedné z tamních dominant. Berliner Dom je největším kostelem ve městě, který byl za druhé světové války téměř zničen, a jeho rekonstrukce trvala několik dekád. Jeho majestátní velikost vám doslova a do písmene vezme dech. Odsud je pak možno pokračovat k Německému historickému muzeu Zeughaus, jehož útroby jsou až do 6. února hostitelem kontroverzní výstavy Hitler a Němci.

Výstavu doprovází obrovský návštěvnický zájem jak z řad turistů, tak především samotných Němců. Je to na německém území vůbec poprvé, kdy se výstava v tak širokém měřítku věnuje osobě Adolfa Hitlera. Odkrýt tabuizované téma se organizátoři výstavy rozhodli až letos. Expozice mapuje Hitlerovu kariéru od jeho politických počátků až po finální zatracení a fatální následky jeho činů.

HITLER UND DIE DEUTSCHEN

Deutches Historisches Museum

Unter den Linden 2

Vstupné 6 eur

15. 10. 2010 – 6. 2. 2011

Vše je doprovázeno četnými exponáty. Lze spatřit nacistickou bibli Mein Kampf v několika světových jazycích, vůdcovy busty, blahopřejné dopisy k Hitlerovým narozeninám, a dokonce i náhrobek neznámého muže, který je zdoben masivním hákovým křížem jako doklad o tehdejší posedlosti nacismem.

Výstava budí emoce, ukazuje Hitlera jako bezpáteřního zločince a snaží se Němcům i celému světu vysvětlit, proč lidé Hitlerovi dovolili spáchat jednu z největších genocid lidstva. Po opuštění muzea vám naskáče husí kůže a budete nuceni k silnému zamyšlení. Pokračování v procházce Berlínem si proto necháme až do dalšího příspěvku.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/nemecko-berlin-cestovani-2010/]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Berlínu opět vládne Hitler a Němci. Jeďte se přesvědčit na vlastní oči