Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Berchtesgadensko: Navštivte Smaragdové jezero Königsee

Eva Chytková

Eva Chytková

7. 11. 2010

Modrozelené barvy, průzračné, hluboké a hlavně skvěle zasazeno do krajiny. Ano, jde o jezero Königsee v národním parku Berchtesgaden, jehož kvalita voda je přirovnávána ke kvalitě pitné vody.

Poloostrov sv. Bartoloměje

Poloostrov sv. Bartoloměje, Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Mezi strmými skalními stěnami německých Alp se rozprostírá chlouba berchtesgadenského národního parku. Park byl zřízen v roce 1978, ale výletní lodě jsou zde samozřejmostí už od prvního desetiletí 20. století. A aby nenarušovaly klid a čistotu jezera, jezdí již od svých počátků na elektrický pohon.

Berchtesgadensko: Hitlerovo Orlí hnízdo je dechberoucí skvost architektury

Jezero nebo fjord?

Svým umístěním mnohým lidem připomíná severské fjordy. A jak by ne. Nad jezerem se tyčí horský masiv Watzmann, z jehož vrcholku spadá do Königsee nejvyšší skalní stěna ve východních Alpách, měřící 2000 metrů.

Masiv Watzmann

Masiv Watzmann, Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

A aby toho nebylo málo k obdivu, na jaře stékají po těchto stěnách uzounké proudy vodopádů. I v dalších ročních období má toto místo co nabídnout. V letních měsících kontrastuje zelená hladina s nezasněženými vrcholy, na podzim zbarvení listů smíšených lesů a v zimě někdy zamrzá (naposledy v únoru 2006), což ho promění v krajinu ledové královny.

Orlí hnízdo – proslulá Hitlerova pevnost, která měla představovat velikášství „Třetí říše“

Jezero v číslech

Délka: 8 kilometrů

Šířka: až 1250 metrů

Hloubka: 200 metrů

Poloostrov sv. Bartoloměje

Na tento kouzelný poloostrov se dostanete pouze na lodičce z přístavu Königsee Seelände nebo Saletu, který je na druhé straně jezera. Při zhruba čtyřicetiminutové plavbě s výkladem je vám předvedena i názorná ukázka ozvěny hraním na trumpetu. Již z dálky vás ale uchvátí panorama  poloostrůvku s kostelíkem.

Kostel sv. Bartoloměje

Kostel sv. Bartoloměje, Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Původně stál na místě augustiniánský kostel z 12. století. Ten byl ovšem v 17. století přestavěn do dnešní podoby. Z doby Bavorského království tu stojí i lovecký zámeček a klasická rybárna. Takže po zdolání Kehlsteinu s Orlím hnízdem, připadá v úvahu už jedině odpočinková plavba k poloostrovu sv. Bartoloměje, kde se dá strávit i několik hodin pohledem na tuto krajinu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Berchtesgadensko: Navštivte Smaragdové jezero Königsee