Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Beltine neslavili jen naši předkové

Jan Nohovec

Jan Nohovec

17. 4. 2010

festival Beltine 2010Beltine, svátk ohňů, který zahajuje léto v tradičním keltském pojetí, se slaví 30. dubna. Naši předkové se u rituálních ohňů bavili celou noc a podobnou šanci máte i vy nyní. Čeští Keltové pořádají v tento den tradiční hudební festival Beltine. Jeho šestnáctý ročník se uskuteční ve středověkém skanzenu Řepora v pražských Stodůlkách.

Italská skupina Folkstone Zdroj: archiv organizátorů

Italská skupina Folkstone Zdroj: archiv organizátorů

Festival Beltine, pořádaný sdružením Čeští Keltové, získává v posledních letech zvučné jméno. Jeho posledním úspěchem je nominace na Zlatou jeřabinu. Do soutěže ho nominoval kraj Vysočina, který loňský ročník festivalu Beltine, konaný v Telči, označil jako jednu z třiceti nejlepších tamějších kulturních akcí za rok 2009

Letos se Beltine koná ve středověkém skanzenu Řepora v pražských Stodůlkách v tradičním termínu 30. dubna až 1. května. Až do prvomájového poledne se bude nepřetržitě koncertovat, tančit a hodovat.

Hlavní hvězdou festivalu bude italská skupina Folkstone, hrající středověký folk-metal. Divoši z italského Bergama se zhlédli ve starodávných nástrojích a melodiích, které halí do metalových aranží. Mezi jejich hudební nástroje patří tradiční bergamské dudy nazývané Baghét, ale i středověké dudy a bombardy ze severovýchodního Německa. Folksotne mají na svém kontě dosud dvě alba a letos hodlají na celoevropském turné představit třetí.

Dalším zahraničním hostem bude i polská skupina Beltaine, o které se tvrdí, že z každého svého koncertu udělá ohromující show. Z našich hudebníků vystoupí Asonance, Hakka Mugies, Jan Hrubý a Kukulín. Své nové album při této příležitosti pokřtí skupina 1st Czech Pipes and Drums. O noční Fest Noz se postarají hudební skupiny Czeltic, Flying Druid Orchestra a Vintage Wine.

Doprovodný program se skládá především z tradičních keltských řemesel jako mletí mouky, mincovnictví, kovářství, tkalcovství nebo z či ukázek keltských zbraní a soubojů. Návštěvníci si také mohou zahrát hry našich předků typu Kalahu nebo se zúčastnit turnaje boha Velena či se naučit skotské tance s Caledonian Clubem. Nebudou chybět ani tradiční přednášky archeologa Dr. Waldahousera (letos s tématem Byly keltské Stodůlky ve Stodůlkách?) a výstava kreslených vtipů s ekologickou tématikou Ekofór. Vrcholem doprovodného programu bude i speciální představení velškého umělce, výtvarníka a hudebníka Steva Hubbacka.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Beltine neslavili jen naši předkové