Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Belgický výtvarník Kris Martin Dostojevského Idiotem. Šlo mu jen o marketingový tah?

Redakce

Redakce

15. 1. 2011

OBR: Fjodor Michajlovič DostojevskijPozoruhodný a těžko pochopitelný výkon má za sebou belgický výtvarný umělec Kris Martin. Pět měsíců mu trvalo přepsat ručně slavný román Idiot, jehož autorem je Fjodor Michajlovič Dostojevskij.

OBR: Fjodor Michajlovič Dostojevskij

F. M. Dostojevskij, Zdroj: commons.wikimedia.org

Omylem by bylo myslet si, že Kris Martin chtěl zdolat rekord v manuálním přepisování knih. Jeho cílem totiž bylo nahradit v celém románu jméno hlavního protagonisty knížete Myškina jménem vlastním. Ve svém vlastním podání je tedy Kris Martin oním slavným Idiotem.

Z Idiota se stal Martin

„Zbožňuji tuto knihu. Je zdaleka mou nejoblíbenější,“ zdůraznil v belgickém listu La Capital výtvarník, který žije převážně v USA. Proč si své jméno místo jména knížete Myškina nenahrazoval pouze v mysli a uchýlil se k tak náročnému počinu, a sice sepsání 1494 stran textu vlastní rukou, zůstává záhadou.

Jedním z možných vysvětlení by mohlo být, že Martin viděl za svým nápadem finanční zisk. Zhruba 800 umělcových Idiotů bylo distribuováno do hotelů a ubytoven, kde si je lidé mohli za 15 dolarů koupit. I to ale pisálek popírá.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Belgický výtvarník Kris Martin Dostojevského Idiotem. Šlo mu jen o marketingový tah?