Všichni příznivci tvrdší hudby mohli začátkem nového roku zavítat do žižkovského klubu XT3, kde se konal koncert s přiléhavým názvem Beers, Bands and Bad Mornings. Kdo zůstal doma, udělal chybu. Sešel se tu totiž rozmanitý výběr kapel z různých koutů republiky a o pivo tu také nouze nebyla. A jaké bylo nejfrekventovanější slovo? Samozřejmě fuck.

Cily Lights, Foto: Nicola Soukupová, Topzine.cz
Původně mělo 8. ledna vystoupit v Praze celkem šest kapel, bohužel prostějovští Headoff na poslední chvíli odřekli svou účast. Ovšem ostatních pět bandů to divákům, kterých přišlo hojně, bohatě vynahradilo.
Krátce po půl osmé koncert zahájili Asynthetic. Tato až na zpěváka kompletně pražská formace, vytvořila svým progressive-groove metalovým soundem řádně hutnou atmosféru, která se v průběhu koncertu stupňovala. Vystoupení doprovázely drobné technické problémy, jako špatné nazvučení kytar a vazbení mikrofonů, ale to se stává a bohužel nebylo v moci kapely to nějak ovlivnit.
Přesně podle lineupu nastoupili Sunset Trail. Jejich energický nu-metal konečně dorazil z Moravy do hlavního města a diváci se měli na co těšit. Zpěvákův rap smíšený s ohlušujícími screamy kromě standardního bubeníka doprovázel netradičně také percussionista. Technické problémy se jich držely a místní zvukař si s nimi stále nevěděl rady.
[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/hudba_cz_praha_bands_beers_bad_mornings_8_1_2011/]
Jako další přišli na řadu taktéž Moraváci, Bethrayer z Kojetína. Vytvořili dokonalou syntézu trash, core a nu-metalu. Fanoušky sem mohl nalákat například jeich videoklip k písni Never give up, která pochází z loňské desky Love & Hate.
Pražští Kissing The Gravestone pokračovali v metalovém nářezu. Jejich EP Diary from the other side bylo zařazeno do ankety o nejlepší desku roku, což samo o sobě vypovídá o kvalitě gravestonů. K jejich smůle se i s nimi, stejně jako s předchozími kapelami, táhly problémy s nazvučením a leckdo už měl chuť zvukaři domluvit ručně.
Pětici uzavírali (převážně pražští) City Lights. Podle jejich slov hrají něco na způsob rock’n’roll- hardcore. Charizmatickému zpěvákovi, který oblíbeným „fuck“ opravdu nešetřil, se podařilo vyhecovat značně alkoholem posílené publikum ke zběsilým kreacím pod pódiem, jako circle pit nebo wall of death. Jeden odvážlivec dokonce risknul skok do davu.
Každopádně i přes nekvalitní nazvučení návštěva XT3 stála za to. Jenom doufám, že zvukař následnou konfrontaci s nespokojenými posluchači přežil ve zdraví.