Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Beck si vypůjčil song Davida Bowieho a předvedl ho s orchestrem. Podívejte se

Radka Tichá

Radka Tichá

16. 2. 2013

FOTO: BeckVystoupení s orchestrem o 157 členech, které se již nebude nikdy opakovat. To předvedl americký zpěvák a držitel cen Grammy Beck Hansen v L.A. Pro tuto show si vybral píseň Sound and Vision Davida Bowieho.

FOTO: Beck

Beck, zdroj: myspace.com

Povězte Beckymu, aby zazpíval klasický song bez limitů, omezení a zákazů, pouze podle vlastní fantazie a buďte si jisti, že vás svým počínáním pozve do cizích galaxií. Naposledy si vzal do merku píseň Sound and Vision od Davida Bowieho na hudebním jevišti 20th Century Fox v Los Angeles.

„Netočí se vám hlava? Pro případ nouze jsme vám pod židle dali nějaké pytlíky,“ vtipkoval Beck k publiku, které sedělo okolo otáčivého jeviště na zemi, pouze na polštářích. 157 členný orchestr  obklopoval diváky z vnějšího kruhu. S černým kloboukem, třpytivým sakem a akustickou kytarou kolem krku přišel za zvuku potlesku na pódium. Přátelsky rozdával pozdravy mezi publikum, než spustil svou show. Pouze rukou stíhal dávat signály orchestru, zatímco předváděl vlastní verzi Bowieho písně Sound and Vision z roku 1977.

Pestrá směs nástrojů

Orchestr byl dirigován otcem zpěváka Davidem Campbellem, jež pracoval na albech interpretů jako je Carole King, Metallica nebo skupina Muse. Hudební soubor dostal daleko za hranici tradičních symfonických děl. Podílely se žesťové a smyčcové nástroje, xylofony, heavy metaloví kytaristi, čínské bicí, bubeníci, mandolína a v neposlední řadě dva pěvecké sbory. „To je moje skupina!“ sdělil Beck s úsměvem davu pod ním. „Můžete si nás objednat na svatbu či bar mitzvah.“

Vystoupení bylo sponzorováno Lincoln Motor Company v rámci probíhající Hello, Again kampaně, jenž používá právě Beckovu verzi Sound and Vision jako ústřední melodii. Záběry z představení by se měly objevit právě na stránkách Lincoln.com, kde fanoušci budou moci sledovat scénu z jakéhokoli směru díky kamerám snímajícím jeviště z 360 stupňů.

„Byl to experiment. Možnost vyzkoušet si něco naprosto iracionálního. Snažil jsem se vykouzlit scénář, jenž by mohl existovat pouze v tomto druhu prostoru pro jednorázové neopakující se vystoupení. Dokázat něco, co by při tour nebylo možné,“ pověděl americký zpěvák a několikanásobný držitel cen Grammy Beck.

Beck musel od autora Davida Bowieho získat povolení k použití jeho tvorby. Ten projekt nadšeně podpořil a dokonce i zmínil na oficiálních stránkách Twitter a Facebook.

Po jedinečném a nelehkém výkonu prý vypadal Beck v zákulisí potěšeně a uvolněně. „Nebylo to lehké. Kruhové provedení bylo poněkud nepraktické. Všichni hudebníci čelem k sobě, to je skoro audio noční můra. Ovšem myšlenka obklopení diváků hudbou je zajímavá. Song získá takovou roztříštěnou, nesourodou podobu. Toho se snažíme dosáhnout v elektronické hudbě, ale tohle bylo živě. Byl jsem opravdu zvědavý, jestli to zvládneme,“ dodal pro obhajobu.

Beck Hansen je americký zpěvák, textař, instrumentalista a několikanásobný držitel cen Grammy. Jeho hudba je směsicí snad všech různých stylů. On sám  ji charakterizuje jako alternativní pop s prvky folku, psychedelie, hip hopu, country, blues, R&B, funku, indie rocku, noise rocku, experimental rocku, jazzu, lounge a Brazilian music. Jeho nejúspěšnějšími deskami jsou Mellow Gold a Odelay.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Beck si vypůjčil song Davida Bowieho a předvedl ho s orchestrem. Podívejte se