Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Beatles slaví výročí. Před padesáti lety se prosadili v USA

Redakce

Redakce

7. 2. 2014

Legendární The Beatles vystoupili před padesáti lety v televizní show Eda Sullivana. Večerem, při kterém zahráli pouhých pět písní, naplno přenesli tehdejší beatlemánii z Británie do USA.

FOTO: The Beatles Box

Fanoušci jedné z největší legend klasického rocku všech dob dostali při této příležitosti výroční nadílku: reedici třinácti CD z dob největší slávy Brouků na americkém kontinentě.

Na počátku roku 1964 už byli Paul McCartney, John Lennon, George Harrison a Ringo Starr doma v Británii kultem. Po úspěchu svých singlů stihli ve studiu v Abbey Road s producentem Georgem Martinem za deset hodin nahrát album Please, Please Me – s hity jako Anna (Go To Him) nebo Twist And Shout – a nedlouho po jeho vydání vyslali na pulty i druhý studiový počin With The Beatles.

Když 9. února uvedl Fab Four ve svém pořadu slavný moderátor Ed Sullivan, na stanici CBS se na ně koukalo více než 70 miliónů lidí. Liverpoolská parta zahájila ten večer svou dlouhou veleúspěšnou americkou misi písní All My Loving a odstartovala tak takzvanou „britskou invazi“ – po úspěchu Beatles se za oceánem prosadili i další hudebníci z Britských Ostrovů, jako např. The Who, Led Zeppelin a především Rolling Stones.

O dva dny později pak čekal Beatles první velký koncert ve Spojených státech, jejž hostila hala Washington Coliseum. Po něm Brouci zavítali i na britské velvyslanectví, návštěva diplomatické půdy v nich ale očividně velké nadšení nevzbudila. „Byla tam spousta snobů, kterým se něco jako my hnusilo, ale chtěli nás vidět, protože jsme byli bohatí a slavní,“ zavzpomínal pár let poté George Harrison.

Skupina „populárnější než Ježíš“ vydala po svém dobytí USA ještě několik desek – většinu z nich v odlišných verzích pro americký a britský trh – než se v r. 1970 po vydání alba Let It Be rozpadla. Sláva Brouků ale neutichá ani více než 40 let poté a partě z klubu osamělých srdcí Seržanta Peppera i dnes po celém světě dorůstají další a další generace fandů.

Beatlemaniaci všeho věku nyní dostali zajímavý dárek – nabouchaný box obsahující 13 disků vydaných ve USA v letech 1964-1970, od zaoceánského debutu Meet The Beatles! až po kompilaci Hey Jude. Kromě nich budou součástí boxu třeba i repliky původních obalů alb, speciální 64stránkový booklet s raritními fotografiemi nebo esej amerického hudebního a mediálního experta Billa Flanagana.

Všechna alba z boxu až na jedno bude možné koupit i samostatně. Některá, jako například soundtrack A Hard Day’s Night nebo americká verze desky Revolver, vyjdou navíc vůbec poprvé na CD a upoutají tak bez pochyby pozornost sběratelů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Beatles slaví výročí. Před padesáti lety se prosadili v USA