Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Beatles se chystali propagovat elektroniku. Yesterday mohla znít docela jinak

Redakce

Redakce

26. 3. 2013

Jeden z největších hitů kapely The Beatles měl původně znít úplně jinak. Místo instrumentálního podkresu měla song Yesterday doplnit elektronika. Paul McCartney o tom minulý týden promluvil v britských médiích.

FOTO: Paul McCartney

Paul McCartney. Zdroj: Universal Music

Paul  McCartney chtěl na elektronické verzi písně spolupracovat s průkopnicí elektronické hudby Deliou Derbyshire (1937-2001) z BBC Radiophonic Workshop, studia, které tehdy spadalo pod rádio BBC a mělo za úkol tvorbu syntetické hudby a speciálních zvukových efektů. Hudbu Delii Derbyshire nevědomky znají příznivci seriálu Doctor Who, znělka k němu je totiž jejím dílem.

McCartney se vydal zmíněnou dámu navštívit. Představoval si totiž ke svému songu Yesterday elektronický podklad a odbornici chtěl poprosit o spolupráci. „Dokonce jsme šli do domečku v dolní části její zahrady, kde bylo plno nahrávacích zařízení a vtipně vyhlížejících nástrojů,“ vzpomínal bývalý Beatle.

Píseň už byla v té době nahrána se strunným kvartetem, Paul si nicméně stál za svým a chtěl aranžmá doplnit o elektronické prvky.  „Hrozně se mi to líbilo, fascinovalo mě to a stále fascinuje,“ přiznal McCartney. Ze spolupráce však nakonec sešlo. Proč, to bývalý brouk nevysvětlil.

Paul McCartney nyní pracuje na novém sólovém albu, které naváže na loňskou desku Kisses On The Bottom. Přizval si k tomu vyhlášeného DJ a producenta Marka Ronsona

Tvorby nového alba se také zúčastnil producent Ethan Johnson, který popisuje vznikající LP jako klasického Paula. „Stále patří k nejneobyčejnějším talentům mezi současnými hudebníky,“ uznává Johnson. Na novém albu ho zatím nejvíce nadchla skladba s názvem Hosanna, která je podle něho dechberoucím spojením Paula a akustické kytary.

McCartney momentálně chystá turné pro rok 2013. Známá jsou prozatím jen dvě data, 22. června ve Varšavě a 27. června ve Vídni. Jeho fanoušci ale doufají, že další termíny budou zveřejněny už brzy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Beatles se chystali propagovat elektroniku. Yesterday mohla znít docela jinak