Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Beach Boys – Slunce, vlny a zpěv

Denisa Šebestová

Denisa Šebestová

19. 3. 2011

 

Už sám název kalifornské pětice napovídá mnohé o jejich stylu. Z jejich písní přímo sálá slunce a pohodová, téměř dovolenková atmosféra. Tito usměvaví hoši z pláže v šedesátých letech dobyli svět s neobyčejnou a sobě vlastní lehkostí.

The Beach Boys, Zdroj: youtube.com

Bratři Brian, Dennis a Carl Wilsonovi se narodili v Kalifornii ve čtyřicátých letech. Už jako teenageři nalezli  kratochvíli v hudbě a zpěvu. Carl hrál na kytaru a Brian na klavír, k čemuž nádavkem zpívali. Jejich hlasy k sobě dobře ladily, a tak se bratři zaměřili na hrátky s vytvářením harmonií. Líbezné proplétání vokálů se stalo později jejich značkou. Ale nepředbíhejme.

Vyplouváme

Bratři se rozhodli svůj koníček uplatnit a počali sestavovat kapelu. Ansámbl doplnili jejich bratranec Michael Love a kamarád Alan Jardine. Dennis Wilson se už dříve nadchl pro surfování a pojal nápad, že by své hobby mohl využít i při dráze hudebníka. Navrhl tedy bratřím, aby se při komponování tematicky zaměřili na tento bezpochyby krásný sport.

Spoluhráčům se jeho myšlenka nezdála špatná, i přejmenovali se stylově na Beach Boys. Jali se ve svých textech oslavovat prosluněné pláže, svěží slaný vzduch a kouzlo mořského pobřeží vůbec. Na první demo umístili skladby příznačně pojmenované Surfin´a Surfin‘ Safari. Psal se rok 1961 a Amerika se měla brzo bláznivě zamilovat.

Plážová idyla

V následujícím roce obě písně sklidily ohromný úspěch. Ve svých písních Beach Boys vystavěli jakési kulisy dobové kalifornské idyly. Jako rekvizity jim posloužily rychlé vozy a půvabná děvčata, před nimiž se tehdejší surfaři jistě nelenili naparovat. Tento rozkošný, lehce barvotiskový svět, který Beach Boys opěvovali, si není těžké představit ani v dnešní době,  zaposloucháme-li se do jejich hudby.

Surfařská selanka se ukázala být účinnou, pokud jde o úspěch u posluchačů. Hoši neměli důvodu riskovat ztrátu publika a podrželi se surfařského tématu i při psaní dalších skladeb. Příštím úspěšným songem se stal Surfin‘ U.S.A. Brzo však kapela dokázala, že úspěchu dovede dosáhnout, aniž by svůj leitmotiv takto nápadně deklarovala už v samém názvu. To potvrdily vydařené písně Fun, Fun, Fun či chytlavá I Get Around.

Rok 1966 přinesl album Pet Sounds a s ním třeba God Only Knows, kterou kapele pochválil samotný Paul McCartney – prohlásil, že lepší love song ještě neslyšel. Pet Sounds znamenalo v tvorbě Beach Boys povšimnutíhodný obrat; bylo mnohem komplexnější a sofistikovanější než předchozí výtvory.

Hudební kritici jej nezřídka jmenují mezi nejkvalitnějšími deskami všech dob. Je ovšem fakt, že po vydání s ním kapela žádný komerční triumf neslavila. Publikum zvyklé na bezstarostné popěvky zřejmě tento intelektuální skok mátl. Brzy si však Beach Boys zvedli sebevědomí úspěšnější písní Good Vibrations.

Tou dobou se začaly nést zvěsti o Brianově drogové závislosti. Trpěl psychickými problémy, což se podepsalo i na kapele. Koncem šedesátých let se navíc styl Beach Boys ve změti pokrokových kytaristů a zdivočelých hippies příliš nevyjímal. Přesto se dokázali přes chmury přenést. Nakonec se ukázalo, že i v květinové generaci najdou  příznivce, a v sedmdesátých letech svou pozici upevnili.

Černá léta osmdesátá

V další dekádě ovšem  kapelu opět dostihly těžkosti. Brian Wilson odešel na čas na odpočinek, aby se dal zdravotně do pořádku. Pomyslné žezlo od něho převzal Mike Love. Kapela jela dál, rok 1983 jí však zasadil těžkou ránu. Dennis Wilson, jediný surfující Beach Boy, se ironií osudu utopil v moři.

Skupina se ale otřepala, i Brian se vrátil z léčení, a nahráli pár dalších podařených kusů, mezi nimi třeba Getcha Back nebo jamajskou Kokomo. Kromě toho pořádali každoročně koncerty zdarma. A fanoušků stále neubývalo. V roce 1988 vstoupily tou dobou už chodící legendy do prestižní Rock´n´rollové síně slávy.

V devadesátých letech kapela natočila dvě alba, načež se odmlčela. Carl zemřel na rakovinu a zbylí členové se lehce rozkmotřili, dodnes se bohužel táhnou jejich spory o autorská práva. Pod značkou Beach Boys zůstali už jen Mike Love a Bruce Johnston, ostatní hrají s novými kapelami. U příležitosti letošních padesátin se ale spekuluje o tom, že by snad mohli bývalí kumpáni z pláže zase spojit síly.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Beach Boys – Slunce, vlny a zpěv