Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Bazie z The 69 Eyes: I po dvaceti letech jsme víc než přátelé

Sabina Jesenovská

Sabina Jesenovská

17. 9. 2013

Kytarista kapely The 69 Eyes, která vystoupila na jedenáctém ročníku festivalu Masters of Rock, Bazie si našel chvilku a odpověděl TOPZINE.cz na několik otázek. Mluvil o plánech do budoucna, ale také vysvětloval některé nejasnosti z minulosti.

The 69 Eyes, Zdroj: nuclearblast.de, Foto: Kaylin Idora

Přijeli jste českému obecenstvu představit aktuální album X. Která skladba podle tebe nejlépe charakterizuje ráz celého alba?

Každá skladba je trochu jiná, je těžké vybrat jen jednu. Možná bych řekl, že album charakterizuje Tonight, je to taková typická skladba pro The 69 Eyes.  I když je fakt, že nahrávací společnost vybrala jako první singl Red, což mě popravdě dost zarazilo.

Co bys pověděl o skladbě Borderline? Jyrki 69 ji považuje za vaši nejlepší skladbu vůbec. Co si o ní myslíš ty a proč jste ji dnes nehráli?

Mám ji taky rád. Vždycky ji hrajeme, na každém klubovém koncertě. Dnes jsme ji nehráli z technických důvodů. Je to festival, neměli jsme zvukovou zkoušku, a vůbec jsme vynechali několik písní, třeba také Red. Vůbec to nebylo kvůli atmosféře, nebo tak něco, šlo čistě o technickou stránku věci. Navíc akustickou kytaru používáme pouze na tuhle skladbu. Ale na příštím klubovém koncertě Borderline zase zahrajeme. V klubu je čas se pořádně připravit, tady máš dvacet minut úplně na všechno, to prostě nejde stihnout.

Plánujete k této desce další videoklipy?

Upřímně ani ne. Ale chystá se naše výběrové album. Není to náš nápad, je to čistě záležitost vydavatele. Každopádně na něm ale bude jedna nová skladba, ke které klip natočíme. Deska u nás ve Finsku vyjde koncem října, termín pro zbytek světa neznám.  A skladba je už taky napsaná, ale ještě jsme ji nenahráli.

Jste na turné k podpoře nové desky, je tedy jasné, že hrajete hodně nových skladeb. Které si myslíš, že ve vašem playlistu zůstanou?

Já bych tam nechal Love Runs Away, Red a Borderline, přestože dnes jsme ji vynechali.

Jste na scéně dvacet let v prakticky neměnné sestavě. Jste pořád přátelé?

Ale jo. Mimo turné se sice moc nevídáme, ale když máme delší pauzu, tak se sejdeme i tak. Možná bych ani netvrdil, že jsme přátelé, spíš pokrevní bratři. Ale někdy si od sebe prostě potřebujeme odpočinout.  Není to jednoduché – někdy se bavíme a někdy ne. Tak to prostě je.

V Bratislavě před vámi měla vystoupit americká kapela Wildstreet, ale nakonec s vámi nepřijela. Plánujete s nimi v budoucnu turné?

To bylo nedorozumění. Já ani nevím, jak to vzniklo. Sice jsme se o Wildstreet bavili, ale ta kapela se vlastně rozpadla. Mluvili jsme o tom s nimi a zmínili se o tom našemu agentovi v Anglii. A najednou byli napsaní jako naše předkapela v Bratislavě a já si říkal: „Co to kurva je?“. My jsme tamnímu organizátorovi nic neříkali, takže netuším, kde se ta informace vzala. Navíc, kdyby přijeli, někdo by to musel přece zaplatit a na to finance prostě nebyly.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Bazie z The 69 Eyes: I po dvaceti letech jsme víc než přátelé