Menu
TOPZINE.cz
Nákupy a nakupování

Bazary a inzeráty. Když se nakupuje zboží z druhé ruky

Vlastimil Blažek

Vlastimil Blažek

22. 6. 2010

Potopa v koupelně, hysterický křik manželky a děti běhající s hadry na podlahu? Pračka vypověděla službu, rozpočet je napnutý k prasknutí a splátkový prodej není vaším oblíbeným produktem na trhu? I tak může vypadat začátek nákupu z druhé ruky.

Zdroj: photobucket.com

Mikrovlnná trouba, Zdroj: photobucket.com

Spousta lidí si nemůže dovolit koupi nových věcí, které jsou v danou chvíli potřeba. Pračky, ledničky, televizory, mikrovlnné trouby a spousta dalšího se dá pořídit i za pakatel, oproti původní ceně. Nákupem věcí z druhé ruky se ovšem lidé vystavují i určitému riziku.

S reklamací totiž asi málokdo uspěje, pokud si koupí danou věc přes inzerát. Těžko se bude nový majitel staré věci dohadovat s oním prodávajícím, že mikrovlnné troubě upadly dvířka, když je doma otevřel. Že lednice nemrazí a pračka neždímá. Že v televizoru běží jen jediný program, a to zrnění.

Vše si nechte vyzkoušet v chodu

Všechno si chce nejprve při takovém nákupu vyzkoušet. Televizor jde samozřejmě naladit bez problémů u kohokoli, pokud je tedy k dispozici anténa a set-top box. A nejen tímto způsobem. Například starý videorekordér jde vyladit přes anténní vstup také s přehledem.

Zdroj: photobucket.com

TV bez signálu, Zdroj: photobucket.com

Lednice by měla být zapnutá do poslední chvíle, než si pro ni zájemce přijede. Sáhne do jejích chladných útrob a prozkoumá případný mrazák. S pračkou už je to o něco delší zážitek. Ale dobrá káva a pár prohozených slov, než pračka projede svým pracím programem, nejsou vůbec na škodu. Pak stačí ohmatat kritická místa, zda nejsou vlhká nebo dokonce pod vodou, a může putovat do auta.

Dostanete záruku?

I přesto je možné, že některá závada nebude na první pohled zřetelná ani po vyzkoušení u bývalého vlastníka. Slušnému člověku určitě nebude vadit sepsání jakési dohody, záruky, na skryté vady. I kdyby tak mělo být jen na týden, budete mít lepší pocit.

V bazarech už je skoro samozřejmostí, že lze krátkodobou záruku získat. Ty větší toto berou takřka jako běžnost a v těch menších se dá vždy nějak domluvit.

Tak i tak je jasné, že vaše staronová věc nebude sloužit věčně, protože ji předtím už někdo nějaký ten pátek používal. Takže nezbude než utáhnout opasky a šetřit na novou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Bazary a inzeráty. Když se nakupuje zboží z druhé ruky