Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Bay City Rollers: Rollermanie sedmdesátých let ukořistila srdce tisíců mladých po celém světě

Hana Dittrichová

Hana Dittrichová

16. 6. 2010

Bay City Rollers. Edinburgh. Legenda popu sladkých sedmdesátých let. Saturday Night a Bye, Bye, Baby. Songy, které obletěly svět mnohem víckrát než jen jednou. Jejich sláva se v nejlepším období pomalu dotýkala úspěchů nepřekonatelných Beatles. Málokdo ví, že se původně měli jmenovat Arkansas Rollers. A že jejich hity jsou úžasné ještě dnes.

Když v roce 1966 založili ve skotské metropoli tři mladíci kapelu The Saxons, nikdo netušil, kam až jejich dráha povede. Nedlouho na to se rozhodli pro změnu svého názvu, protože tento byl podle nich moc anglický a málo světový. A tak jednoduše vzali šipku, mapu USA a hodili. Poprvé zasáhli Arkansas, ale ve spojení s Rollers se jim název moc nelíbil, a tak to zkusili znovu. A konečně vznikl slavný pojem The Bay City Rollers, a to podle města v Michiganu.

Prvním průlomovým hitem byl Keep on Dancing z roku 1971. Nedlouho po jeho uvedení byli pozváni jako hosté do pořadu BBC Top Of The Pops. Dalším zásahem do černého byl song Saturday Night, kterým si Bay City získali mnoho nových fanoušků.

Sha La La La La a další nestárnoucí pecky

Už v typickém pětičlenném složení se kapela roku 1974 vydala na nejlepší část své kariéry. Hit za hitem provázel jejich koncerty. Hvězdná série začala songem Remember (Sha La La La La), poté Shang-a-Lang a velkou trojku zavíral All of Me Loves All of You.

Bye Bye Baby, snad nejznámější melodie kapely, se na vrcholu britského žebříčku udržela celých šest týdnů, prodalo se téměř milion kopií a stala se nejprodávanějším singlem roku.

Bay City jako styl života

Bay City Rollers zažívali své nejslavnější období. Jejich fanoušci se dokonce vyznačovali i speciálním způsobem oblékání, jímž napodobovali své idoly. Dokonce začali být i přirovnáváni k Beatles, což se jen tak nějaké kapele nestane. A to nemluvě o faktu, že jedním z nejoblíbenějších rozpočítávadel té doby bylo toto: B-A-Y, B-A-Y, B-A-Y, C-I-T-Y, With an R-O-double-L, E, R, S, Bay City Rollers are the best!

Legendou byli a legendou zůstanou

Ačkoliv styl, který Bay City hráli, už dávno není tím, který by poslouchali desítky tisíc mladých, jako tomu bylo v odbobí Rollermanie, stále se najdou tací, kteří si jednou za čas jejich staré hity pustí. Tak tedy na závěr Bye, Bye, Baby.

 

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Bay City Rollers: Rollermanie sedmdesátých let ukořistila srdce tisíců mladých po celém světě