Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Battlestar Galactica: Space opera na úrovni

Redakce

Redakce

30. 5. 2010

Cyloni byli stvořeni lidmi. Povstali proti nim. Vyvinuli se. Vypadají a cítí jako lidé. Někteří jsou naprogramováni, aby si mysleli, že lidmi jsou. Existují v mnoha kopiích. A mají plán.

Battlestar Galactica, Zdroj: http://tvangel.files.wordpress.com

BSG je neuvěřitelně promakaný sci-fi. Ne že bych byla geek, moje znalost tohohle žánru začíná a končí u Červeného trpaslíka, Futuramy a příležitostně u Cronenbergových slintajících monster, ale tohle sci-fi musíte mít. Každý si najde něco, protože tu nejde jen o chladnokrevné vyvražďování proložené pikantními scénami se spoustou nemanželských dětí a ztrát paměti.

Intelektuální témata? Proč ne

Už jen takové detaily jako dost seriózně řešené otázky náboženství, státního zřízení, zákona, sociálních střetů a všech takzvaně každodenních situací, stojí za povšimnutí. Tvůrci sice tyhle zápletky používají jako zdržovačky hlavního děje, ale otázky, které jsou v tomhle směru položeny, jsou naprosto adekvátní a funkčně doplňují atmosféru. A ano, samozřejmě se sem tam objeví na Galactice i nějaký ten románek, ale vždy je to v zájmu odsýpajícího děje a popravdě snad každého, kdo trochu rád drbe, by zajímalo, co vznikne z takového křížence člověka a stroje.

Battlestar Galactica, Zdroj: http://www.dvdverdict.com

Vykreslení postav a jejich vývoj není na jedno brdo a dalo by se dokonce říct, že je to jeden z hlavních stavebních kamenů celého seriálu. Pak je tu design, efekty a triky. Pro začátek je super, že nic tu nepůsobí tak lacině a papundeklově jako v Trpaslíkovi (jasně, proto ho milujem, ale tady by to neklapalo). Cyloni jsou odporní a děsiví, jejich raidery jsou jasně zlounský a vůbec celá ta flotila s baseships a resurrection ship… jo, nahání to husí kůži. O efektech bych klidně mohla napsat další článek, a to myslím mluví samo za sebe.

Battlestar Galactica, Zdroj:

Strhující střih, úžasné akční scény

Bitvy a záběry z kokpitu raptorů a viperů jsou jedním slovem lahůdka. Nevím, jestli jsem taková citlivka nebo to tak silně působí na všechny, ale střih (a to obzvlášť v bitvách), je strhující. Je to ten druh, kdy poté, co se dobojuje – a to klidně trvá i deset minut – zjistíte, že vás bolí klouby prstů, jak úporně svíráte cokoli, co je po ruce, a teprve když bitva skončí, uvědomíte si, kolik máte celou tu dobu zatnutých svalů.

Jistě, možná sem tam BSG kombinuje pár zajetých sci-fi klišé paperbackových klasiků, ale dělá to efektivně, s nečekanými rozuzleními a hlavně nikdy nemáte jistotu, kdo to schytá tentokrát. Stejně tak ten, kdo se vám zdál na začátku jako nejsympatičtější klaďák, se vám může jen jediným činem tak znechutit, že už si nikdy nezíská vaši důvěru. A to je to drama – nemůžete se spolehnout na nic (snad jedině na to, že další díl budete potřebovat jako drogu).

Battlestar Galactica, Zdroj: http://www.topnews.in

Hodilo by se ještě zmínit, jak se mají věci s českým dabingem. Jsem totiž jeho velkým příznivcem, tady se ho ale zastat nemůžu. Nedá se říct, že by se kdovíjak nepovedl, ale originál tentokrát nastavil laťku hodně vysoko. Pokud potřebujete titulky, ta trocha nekomfortu rozhodně stojí za původní znění. Když oproti BSG postavíme dejme tomu takové Firefly, kterému čouhá sláma z bot (a ta vizáž se mi vážně líbí), tak by se o Galactice dalo říct, že je to sofistikované sci-fi a láska na první pohled. So say we all.

Battlestar Galactica

Drama / Sci-Fi / Akční
USA / Velká Británie, 2004, 73×44 min

Režie: Michael Rymer, Sergio Mimica-Gezzan, Jonas Pate, Félix Enríquez Alcalá, Anthony Hemingway, Jeff Woolnough, Gwyneth Horder-Payton, Edward James Olmos, Rod Hardy
Hrají: Edward James Olmos, Mary McDonnell, Jamie Bamber, James Callis, Grace Park, Tricia Helfer, Katee Sackhoff, Aaron Douglas, Michael Hogan, Tahmoh Penikett, Kandyse McClure, Nicki Clyne, Leah Cairns, Michael Trucco, Amanda Plummer, Fulvio Cecere, Amber Rothwell, Leela Savasta, Lucy Lawless, Mark Sheppard, James Remar, John Heard, Colm Feore, Bruce Davison, Carl Lumbly, Michelle Forbes, Bill Duke, Dominic Zamprogna, Amy Ciupak Lalonde, Tammy Hui, Claudette Mink, Colby Johannson, Steve Lawlor, Chelah Horsdal, Samuel Patrick Chu, Emilie Ullerup, Holly Dignard, Keegan Connor Tracy, Heather Doerksen, Raahul Singh, Christopher Jacot, Alessandro Juliani, Callum Keith Rennie, Haley Guiel, Ryan Robbins, Dan Payne, Erika-Shaye Gair, Ty Olsson, Jeremy Guilbaut, Dean Stockwell, James Lafazanos, Sam Witwer, Torrance Coombs

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Battlestar Galactica: Space opera na úrovni