Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Batman v novém komiksu zažije Temné vítězství

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

5. 4. 2011

Batmana není nikdy dost, ozývaly se nadšené masy po vydání Batmana: Dlouhého Halloweenu. Vydavatelé si vzali tyto ohlasy naštěstí k srdci a vydávají další příběhy temného rytíře, tentokrát kultovní Temné vítězství.

Ilustrace na obálce komiksu Batman: Temné vítězství, autor: Tim Sale

Když byl v roce 2008 vydán Batman: Dlouhý Halloween, čtenáři byli štěstím bez sebe. O rok později vyšel druhý díl a opět následovaly výkřiky slávy a uctívání. Zatímco čtenáři čekali několikaleté Batmanovské sucho, BBart spřádal plány. Protože už si toto pole ohmatal a ví tedy jak se zavděčit fanouškům, vydal další mistrný kousek hrdiny z Gothamu, tentokráte Batmana: Temné vítězství.

Opakovaný Loeb není Bohem

Za dílem opět stojí duo ověnčené Eisnerovou cenou, Jeph Loeb (scénář) a Tim Sale (kresba). Každý z nich je velice uznávaným autorem, ty nejoceňovanější opusy však vytvořili společně. Ať už je to Batman, Superman či cokoli jiného za čím tato dvojice stojí.

Jeph Loeb je v Česku již dost populární. A spjat je u nás právě s Batmanem. Od něj pochází crossover Batman/Darkness, Batman: Ticho nebo již zmiňovaný Dlouhý Halloween. Zvlášť v porovnání s Dlouhým Halloweenem nejnovější Batman ztrácí body na kvalitě. Na scénáři je totiž velmi patrná stejná základní linka, která působí téměř jako okopírovaná, akorát vsazená do trochu jiných souvislostí. Přitom v porovnání s Tichem se jedná o dost odlišnější příběh.

Superhrdina opuštěný superhrdinstvím

Avšak zůstaly zde také typické klady z minulého dílu. Tím nejvýznačnějším rysem obou příběhů je mistrovsky vystihnutá atmosféra, která se svou dokonalostí sápe až téměř na Millerovy Batmany. Nejedná se o suchý superhrdinský příběh, ale o detektivku z drsné školy, jež v sobě nese prvky noiru (opět se nabízí srovnání s Millerem).

Batman zde nepůsobí pouze jako ten klaďas, který má všechno v malíku. Celý příběh provází vnitřní monology hlavní postavy, jež nejen že přidávají na atmosféře, ale navíc Batmana povyšují z prvoplánového MacGyvera na člověka. Na člověka se vším, co k tomu patří. Batman má především tu výhodu, že nemá superschopnosti, je to chlápek jako my. Má však peníze a čas pracovat na sobě, takže ho většinou mají rádi i ti, kteří jinak elasťáky moc nemusí.

Tim Sale časem ještě nabírá zkušenosti

Ačkoli i v Dlouhém Halloweenu se Tim Sale jevil jako úžasný kreslíř, zde je již plně vykreslený a svůj ponurý styl táhne ještě dále. Navíc jeho styl k Batmanovi skvěle sedí. Sale se vyžívá v rozevlátých pláštích, přičemž ten Batmanův kreslí snad jako pětimetrový. Což vůbec není na škodu, právě naopak. Dodává to obrázkům dynamiku a živost.

Druhý důležitý znak Saleova rukopisu je kontrast. Zatímco se objevuje například realisticky vykreslené pozadí, popředí skýtá spoustu prázdných, jednobarevných (většinou temně černých) ploch. Avšak není to ledabylost či odfláknutost, nýbrž záměrný útok na čtenářovu pozornost, jenž podtrhuje dramatičnost scény. Kontrastně jsou vybrány i barvy koloritu, i když převládají většinou tmavé barvy.

Batman: Temné vítězství je jedním z nejlepších Batmanových příběhů vůbec, navíc vychází v povedeném provedení a s naprosto úžasnou obálkou (ačkoli čtenáři nejde na mysl, proč se na ní objevuje Robin, kterého uvnitř knihy nenajde).

Název originálu: Batman: Dark Victory #1
Český název: Batman: Temné vítězství #1
Scénář: Jeph Loeb
Kresba: Tim Sale
Obálka: Tim Sale
Překlad: Jaroslava Kočová
Počet stran: 192
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 170 x 265 mm
Vydal: BB/art – Crew, Praha 2011
Doporučená cena: 499 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Batman v novém komiksu zažije Temné vítězství