Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Batman: Netopýří začátky komiksového hrdiny

Petra Gawlasová

Petra Gawlasová

2. 12. 2010

batman, perex, zdroj: dc comicsKdyž ve 40. letech zachraňoval svět dokonalý a optimistický nadčlověk Superman, byl nejvyšší čas zrození jiného typu hrdiny. Hrdiny, který nemá žádné superschopnosti a naopak má spoustu traumat z dětství, nočních můr a rozdvojenou osobnost. Byl stvořen Batman – Temný rytíř města Gothamu. V sérii článků věnovaných tomuto netopýřímu muži se dovíte vše o jeho historii, tvůrcích, parťácích a televizních nebo filmových adaptací. Ale nejdříve je nutné podívat se, kde to všechno začalo.

Batmanovi nepřátele: Riddler a Two-face, Zdroj: dccomics.com

Batmanovi nepřátele: Riddler a Two-face, Zdroj: dccomics.com

Na všech komisech či v titulcích filmů s Batmanem objevíte značku: „created by Bob Kane“. Spousta lidí už ale neví, že Batman by jím nebyl nebýt Williama „Billa“ Fingera. Když nakladatelství National Publications (později přejmenováno na DC comics) hledalo umělce, který by stvořil superhrdinu k opozici slavného Supermana, ozval se Bob Kane se svým námětem Bat-mana. Nejdříve se šel poradit za svým kamarádem Billem Fingerem. Původní Kaneova kresba Batmana byla velmi ovlivněna Supermanem. Měl škrabošku, kostým do červena a pár křídel. Právě Finger zdokonalil Barmanův kostým, dal mu na hlavu kápi a křídla vyměnil za černý plášť. Billu Fingerovi bohužel nikdy nebyly uznány zásluhy.

Vymyslel Batmana Bob Kane nebo Bill Finger?

Finger pojmenoval několik Batmanových nemesis jako Jokera, Two-Face (Dvojí tvář), Riddlera (Hádankáře) a Catwoman. Dokonce dal podnět k vytvoření jeho parťáka – Robina. To ovšem neznamená, že Bob Kane nemá na komiksu žádné zásluhy. Právě naopak byl to on, kdo stvořil samotného hrdinu, dal mu patřičnou minulost a zrodil tak uvěřitelnou postavu s promyšlenou mytologií.

Když byla postava Batmana na světě, nic nebránilo tomu, aby ho National Publication představilo veřejnosti. V roce 1939 se objevil ve 27. čísle populární série Detective Comics. V příběhu s originálním názvem The Case of the Chemical Syndicate lze vidět vliv šestákových příběhů. Kane s Fingerem ani netajili, že se těmito brakovými sešity inspirovali. Batman se stal velmi populární a o rok později už má svůj vlastní komiks. Vedle něho se ovšem nadále objevuje v sérii Detective Comics.

Robin – teenager pomáhá slavnému superhrdinovi

Batmanova minulost byla poprvé osvětlena v 33. čísle Detective Comics. Byl to právě Bill Finger, kdo vymyslel, proč se Batmanovo alter-ego Bruce Wayne stal maskovaný hrdinou. Poté, co viděl jak byli rodiče zastřeleni zlodějem, přísahal, že bude navždy bojovat proti zločinu. Zajímavostí je, že původní hrdina používal palné zbraně a neváhal sprovodit ze světa své nepřátele. Až editor Whitney Ellsworth rozhodl, že by ochránce Gothamu neměl zabíjet.

Batman a Robin z 60. let, zdroj: dccomics.com

Batman a Robin, zdroj: dccomics.com

Důležitým číslem v počátcích netopýřích příběhů je to, ve kterém se objevil Robin. Bob Kane se při vytváření charakteru Batmana inspiroval Sherlockem Holmesem a Bill Finger mu poradil, že mu chybí jeho Watson. Někdo, komu by se mohl stvěřovat. V 38. čísle se poprvé objevuje Robin.

60. léta  byla pro netopýry krizová

Zatímco první desetiletí bylo pro Batmana zlatým věkem, v pozdějších letech jeho sláva upadá. V 50. letech se příběhy více podobají science fiction než promyšlené detektivce. Objevují se nové postavy jako Ace the Bat-Hound (Netopýří pes), Batwoman a samotný Temný rytíř obvykle bojuje proti podivným mimozemšťanům. Na začátku 60. let se Batman poprvé objevuje v jiném superhrdinském komisu – Justice League of America.

Justice League of America

Justice League of America, Zdroj: dccomics.com

V roce 1964 nastává pro Batmana krize a komiks se propadá na žebříčku prodejnosti na nejhlubší dno. Nakonec bere maskovaného hrdinu do rukou vydavatel Julius Schwartz a dává mu nový vzhled. Nechá zabít otcovskou postavu Alfréda, změní design Batmobilu i Batmanova kostýmu, háže všechny mimozemšťany za hlavu a vrací se k originálnímu konceptu detektivních příběhů. K rehabilitaci Batmana také výrazně přispěl úspěšný stejnojmenný seriál z roku 1966. Hlavní roli si v něm zahrál Adam West a Robina Burt Ward. O dva roky později ale sláva komiksu opět upadá.

Batmana se snažili oživit ještě Dennis O’Neil a Neal Adams svou velmi temnou sérií. Skutečný comeback zažívá Batman až v 90. letech, kdy se prosadil ve světě komiksu Frank Miller.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Batman: Netopýří začátky komiksového hrdiny