Menu
TOPZINE.cz
Módní trendy

Batikované oblečení je stále v kurzu

Vzpomenete si ještě, jak jste spolu s paní učitelkou na základce při výtvarné výchově místo kreslení batikovali? Tak teď přišel čas na větu: Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš, do módy totiž opětovně přišla batika, což bylo v létě poznat. A co podzim? I v něm se batikované oblečení a doplňky objevují. Přinášíme vám i návod!

První zmínky o barvení oblečení a textilu pomocí materiálu z přírody (hlavně květin) se objevily v jihovýchodní Asii již před stovkami let. Postupem času a prolínání kultur se dostala batika i do Evropy, kde se k ní přidalo více technik.

Kromě voskové batiky tak vznikla i batika vázaná, šitá a sypaná. První dvě jmenované pracují s nití či provázky, jimiž jsou bílá místa omotána, a zbytek oděvu se obarví v horké lázni s rozpuštěným přípravkem. Oproti tomu batika sypaná pracuje s vlhkou látkou, na niž se zrnka barvy fixují teplem.

FOTO: Batikované dámské oblečení

Batikované jeansy a trička, Zdroj: New Yorker

Největší slávy dosáhla batika za doby hippies. Styl vytahaných batikovaných triček různých barev a vzorů se stal spolu s dlouhými vlasy a s lennonkami hlavním symbolem.

Přímo balzám na duši přinesly příznivcům batiky přehlídky jaro/léto 2010. Blumarine, Calvin Klein, Etro či Proenza Schouler představily své barevné modely. Blumarine spolu s Anny Molinari vsadily na křiklavé barvy. Proenza Schouler použilo místo klasických obrazců nepravidelné cik-cak pruhy.

FOTO: Pánské batikované oblečení

Pánské batikované tričko a košile, Zdroj: New Yorker

Pozadu nezůstal ani český návrhář žijící v Paříži Jakub Polanka, který ve své kolekci vytvořil na šatech batikované obrazy oblaků. Ale Calvin Klein se tentokrát opravdu vyznamenal. Jemné látky a nepravidelné pruhy ve dvou neutrálních tónech vynesly batiku až do míst opravdové elegance.

Na podzim můžete tyto barevné kousky opětovně vytáhnout, nosí se batikovaná trička, košile, halenky, kalhoty a dokonce i boty.

FOTO: Batikované boty

Batikované boty, Zdroj: New Yorker (vlevo), hypebeast.com (vpravo), stylehive.com (dole)

A kdo už zapomněl a dostal chuť si něco vytvořit, tak pro něj máme návod!

Z oblečení, které chceme batikovat, vytvoříme jakousi zmačkanou kuličku a pevně tričko různě převážeme provázky. Na těchto obvázaných místech zůstanou po batikování místa bez barvy. Provaz můžeme uvázat dle své fantazie na různé části trička. Tip: Tričko (sukni atd.) složte do harmoniky a poté obvažte.

FOTO: Dámské batikované oblečení

Dámské batikované oblečení, Zdroj: New Yorker

  1. Barvu nasypeme do 10 l vody a dobře rozmícháme.
  2. Do roztoku přidáme 100 g soli a 1-2 dl octa.
  3. Roztok ohřejeme asi na 40 °C a poté vložíme tričko.
  4. Celé to přivedeme k varu – vaříme 30 minut.
  5. Po obarvení látku několikrát vymácháme v čisté vodě, dokud nepřestane pouštět barvu. A je hotovo.

Jak batikovat tričko. Zvládnete i mačkanou batiku, batikování za studena, nebo batikování savem?

Tip: Batikované tričko si můžete vytvořit jednodušeji – pomocí barvy ve spreji, kdy tričko zmuchláte a přestříkáte, takto opakujete s různými barvami.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Batikované oblečení je stále v kurzu