Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Básníku, pošli svou loďku do moře poezie

Redakce

Redakce

3. 11. 2010

OBRÁZEK: Karel Hynek MáchaTento rok proběhne v řadě našich měst, na venkově i volně v přírodě již po dvanácté oslava narozenin Karla Hynka Máchy – stane se tak díky festivalu Den poezie. Své síly tak opět spojí řada aktérů po celé naší republice, díky nimž budete moci v období 8. 11. 2010 – 21. 11. 2010 navštívit řadu obdivuhodných básnických pořadů. Do republiky zavítá i řada známých i méně známých básníků ze zahraničí.

OBRÁZEK: Karel Hynek Mácha

Karel Hynek Mácha, Autor: Jan Vilímek

Letos by oslavil Karel Hynek Mácha rovných 200 let. Na jeho počest budou v pondělí 8. 11. 2010 děti posílat své verše na papírových loďkách po Bečvě (z Valašského Meziříčí), po Dřevnici (ze Zlína), po Libotyni (z Vlachova Březí), po Mastníku (ze Sedlčan), po Moravě (z Otrokovic) či po Vltavě (z Prahy). Touto cestou tak doplují leckdy první verše našich nejmenších ratolestí až do samotného moře poezie.

Dětští básníci a básnířky u řeky

Slavnostní vyplutí papírových korábů se mohou zúčastnit i rodiče s dětmi. Některé z akcí jsou totiž provázány s dalším programem pro děti, vstupné je na všech místech zdarma. Letošní barevný podzim tak můžete strávit s těmi, kteří u vás doma bydlí a v nichž se poezie rodí přímo s jejich příchodem na svět.

Ilustrační fotografie, Zdroj: wikimedia.org

Z dětských pořadů konaných 8. listopadu jsme jich pro vás několik vybrali, kompletní program najdete na webových stránkách Dne poezie.

Žáci Gymnázia Otrokovice posílají své verše po řece Moravě do moře poezie. Přádají ve spolupráci s knihkupectvím Svatavy Nováčkové v Otrokovicích.

FOTO: Vyšehrad

Pohled přes Vltavu na Vyšehrad, Zdroj: wikimedia.org

Děti DDM Ostrov Slaný a všechy příchozí děti nejen z Prahy skládají své vlastní verše a posílají je po řece Vltavě do moře poezie. Loutkové divadlo, četba pohádek (Jarmila Hannach Čermáková) a soutěže pro děti (Martina Bittnerová), to vše na rodiče s dětmi čeká od půl čtvrté v Cafe Restaurantu YC CERE; podnik se nachází na Podolském nábřeží (Přístav 1) v Praze 4.

Nekonečný kraj…

… to je téma letošního festivalu Den poezie; letošní oslava začátku festivalu začne na ZŠ Campanus, úvodní akce proběhne v pobočce Městské knihovny na Jírovcově náměstí od 18 hodin. Děti budou zvolené básně ilustrovat, soutěžit v poezii, posílat ji jako lodičky svým milým, básně pošlou do světa v balónu i v láhvi. Součástí prezentace bude i krátký příběh z Máchova života zaměřený na jeho výpravy do světa širého. Akce bude otevřená pro veřejnost – návštěvníci budou mít možnost tvořit vlastní verše.

FOTO: Plavba na lodi

Třeba až sem doplují papírové lodičky..., Foto: Denisa Preissová, Topzine.cz

V Městské knihovně v Sedlčanech děti básničky přepíší a překreslí na ručně vyrobené papírové parníky a lodičky, které pustí po vodě. Závody těchto plavidel a pořadí nejrychlejších básníků a jejich veršů budou vyvěšeny na čestném místě v knihovně. Akce se koná v průběhu celého odpoledne.

Řeky, říčky, potůčky…

Studenti 3. E gymnázia ve Valašském Meziříčí napsali (napíší) haiku. V hodinách VV převedou text do výtvarné podoby doplněné kaligrafickým čínským písmem. Vzniknou tak poetické krabičky či jiné tvary. Pouštění poetických lodiček a poetických papírových vlaštovek po řece Bečvě se odehraje u městské věže 8. listopadu odpoledne.

Po toku Libotyně, říčky protékající Vlachovo Březím, posílají své verše nejen žáci ZŠ profesora Josefa Brože, ale i ostatní příchozí děti, a to na malých papírových parníčcích a během celého dne!

Žáci ZŠ Komenského I ve Zlíně posílají své verše po řece Dřevnici do moře poezie. Akci pořádají ve spolupráci s knihkupectvím Svatavy Nováčkové ve Zlíně, lodičky budou odplouvat v průběhu celého dne.

Článek vznikl za přispění Společnosti poezie a Martina Zborníka

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Básníku, pošli svou loďku do moře poezie