Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Básníci si o víkendu zasoutěží s Jiřím Ortenem v Kutné Hoře

Redakce

Redakce

5. 9. 2011

FOTO: Chrám sv. Barbory v Kutné HořeOsmnáctým rokem se sejdou milovníci poezie na festivalu Ortenova Kutná hora, aby uctili památku Jiřího Ortena v jeho rodišti. Nejnadanějším bude na festivalu udělena jeho cena.

FOTO: Kutná Hora: rodné město Jiřího Ortena

Festival Ortenova Kutná hora, který je zároveň spojený se stejnojmennou literární soutěží, se na počest Jiřího Ortena pořádá letos již po osmnácté. Tradičně mu bude věnován celý víkend (9. – 11. září). Festival i soutěž jsou již od své premiéry v roce 1993 pevně spjaty se symbolikou básníkova nelehkého života. Kvůli židovskému původu byl vyloučen z konzervatoře, a aby zabránil svému zadržení, měnil často bydliště a básně vydával pod pseudonymy. Jeho život však stejně vyhasl tragicky, když ho roku 1941 srazila projíždějící sanitka a autor několika existencialistických sbírek následně první zářijový den následkům zranění podlehl.

Cena pro básníka začátečníka

Jiří Orten, který se stal velkou inspirací nejen nadcházejícím generacím básníků, ale například i avantgardním malířům, zemřel ve věku 22 let. Tento věk je i hranicí pro potenciální účastníky soutěže Ortenova Kutná hora, kterou svým stářím nesmějí překročit. Účast na literárním utkání je zároveň automaticky znemožněna v případě, že autor již vydal vlastní básnickou sbírku. Každoročně se vlastně soutěží na dvou frontách. Pokud básníci ocenění na předchozích ročnících projeví svůj talent znovu, může jejich debutová sbírka vyjít v edici První knihy, která vznikla v roce 2000.

Uzávěrka pro zasílání prací byla v březnu, porotci mají tudíž několik měsíců na jejich vyhodnocení. Vyhlášení výsledků a představení vítězných děl tvoří jednu z hlavních složek programu samotného festivalu. Význam celé akce je pro podporu rozvoje české poezie nedostižný. Díky ní se například zviditelnil Jan Těsnohlídek, který letos svou přítomností obohatí porotu, či Marie Šťastná, které vyšla ve festivalové edici prvotina Krajina s Ofélií.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Básníci si o víkendu zasoutěží s Jiřím Ortenem v Kutné Hoře