Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Barevná 60. léta útočí na naše šatníky. Odoláte kolekci Petera Soma?

Petra Červená

Petra Červená

5. 7. 2011

FOTO: Módní návrhář Peter SomSlunečné dny jsou pro barevná šedesátá léta jako stvořená. I mnohé návrháře inspirují k tvorbě modelů připomínajících rozkvetlou louku, která vzbuzuje touhu brouzdat se po čerstvě posekaném trávníku s pohledem upřeným do oblak.

FOTO: Letní kolekce 2011 Petera Soma

S létem přichází čas opálených těl a minisukní, Zdroj: petersom.com

Pokud jste si i vy zamilovali šedesátá léta, může pro vás být letní kolekce amerického návrháře Petera Soma lákavou inspirací. Zářivé barvy, výrazné potisky, hot pants, minišaty, maxi podpatky a velké sluneční brýle, to vše dohromady vytvoří to pravé letní vábení. V zimě se zachumláme do teplých kabátů a zpod dlouhé šály pokud možno nevystrčíme ani nos. V létě je to jiné. Máme chuť si hrát, lákat a svádět.

Rodák ze San Francisca

Peter Som se narodil čínským přistěhovalcům v San Franciscu. Protože jsou jeho rodiče architekti, měl k umění blízko už od dětství. Petera však tato kariéra nezlákala, i když se mu na jejich práci líbila čistota formy, funkce a především absolutní perfekcionalismus. Nakonec studoval dějiny výtvarného umění na Connecticut College v New London, kde promoval v roce 1993.

FOTO: Letní kolekce 2011 Petera Soma

Šedesátá léta v modernější verzi

Studentský život si prodloužil léty strávenými na Parsons School for Design v New Yorku. A už na studiích pracoval pro módní značky Michael Kors a Calvin Klein. I když Soma nepochybně ovlivnila tato spolupráce, tvůrčí podněty stále čerpá i z oblasti architektury. Dává přednost čistým liniím, eleganci a skryté rafinovanosti před přílišnou zdobností.

Ocenění a nová kolekce

Od roku 2002 pravidelně představuje vlastní haute couture kolekce a v letošním roce navrhl i kolekci ložního prádla pro luxusní značku Sferra. V roce 2002 a 2004 byl nominován na cenu CFDA Perry Ellis pro nové talenty. V roce 2006 se Som ocitl mezi třemi finalisty na Cooper-Hewitt Design Award, kde měl šanci získat národní cenu za design.

FOTO: Letní kolekce 2011 Petera Soma

Nápadných barev se tohle léto nezbavíte

Peterova současná letní kolekce září optimismem. Na molu dominovaly výrazné barvy a potisky, které přímo volaly po jednoduchých střizích. Přirozenost, uvolněnost a hravost šedesátých let se staly tématem celé přehlídky. Boty na platformě ještě více prodloužily dlouhé štíhlé nohy modelek v minisukních a ultra krátkých šortkách.

Vybavte se na léto barvami

Šortky s vyšším pasem Peter doplnil o topy s květinovým vzorem a úzkým páskem. Áčkový střih byl nezbytnou součástí všech sukní a šatů v jasně citrónové, zářivě modré nebo s abstraktním potiskem. Návrhář nezapomněl ani na černo-bílou klasiku, kterou osvěžil barevnými doplňky v podobě slunečních brýlí, bot či pásků.

Peterova kolekce oslavující šedesátá léta sice nabádá k pozitivní náladě, ale na poli módy ji bohužel semlela průměrnost. Nepřináší nic nového, jen oprašuje padesát let staré kolekce. Jenže tento úděl si nezaslouží. Drobnými detaily, průstřihy, materiálem a špetkou pop artu dal Peter nový lesk patinou pokryté tvorbě návrhářů let minulých.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Barevná 60. léta útočí na naše šatníky. Odoláte kolekci Petera Soma?