Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Barbie styl: Jen růžová to může být…

Linda Zikmundová

Linda Zikmundová

15. 12. 2009

pravá blondýnaKdyž se v roce 1959 na trhu objevila první panenka Barbie, netušila její autorka Ruth Handler ani firma Mattel, jaké šílenství způsobí nejen mezi dívkami, ale i mezi dospělými ženami a dokonce ani, že ovlivní i způsob jejich oblékání.

Reese Witherspoon ve filmu Pravá blondýna, Zdroj: allmoviephoto.com

Reese Witherspoon ve filmu Pravá blondýna, Zdroj: allmoviephoto.com

Předlohou pro první Barbie se stala německá panenka Bild Lilli, která se vyráběla už od roku 1955. Panenka s postavou dospělé ženy byla tehdy převratnou novinkou a stala se brzy velkým hitem. První Barbie měla na sobě černobílé pruhované plavky a byla k dostání jako blondýna nebo jako bruneta. Podoba této plastové panenky prošla za dobu její existence mnoha změnami, např. v roce 1971 se výrazně změnil vzhled jejího obličeje, původní ostýchavý pohled byl nahrazen přímým tak, jak ho známe v současnosti. Barbie také získala řadu plastových kamarádů jako je přítel Ken, mladší sestra Skipper, ale i řadu kamarádek odrážejících marketingové výzkumy a snahu o politickou korektnost (hispánka Theresa, zrzka Midge nebo afroamerický pár Christie a Steven).

Autorka panenky Barbie Ruth Handler, Zdroj: lessignets.com

Autorka panenky Barbie Ruth Handler, Zdroj: lessignets.com

Svět Barbie je ale také plný kontroverzních témat. Nejčastěji se zmiňuje domněnka, že nerealisticky dokonalé tělo této panenky vede mnoho mladých dívek k poruchám příjmu potravy ve snaze podobat se své oblíbené hračce. Různé výzkumy založené na převádění rozměrů Barbie na rozměry skutečné ženy ukázaly, že by Barbie měla výraznou podváhu vzhledem ke své výšce a nebyla by schopná udržet rovnováhu. V roce 1997 proto společnost Mattel přistoupila k další změně podoby Barbie a rozšířila její pas. Jako její výrobce si je firma vědoma toho, jaký má panenka vliv na své majitelky a ve snaze přizpůsobit ji moderní době má dnes Barbie například veterinární praxi, pilotní průkaz nebo chemickou laboratoř.

Paris Hilton, Zdroj: judgmentalobserver.wordpress.com

Paris Hilton, Zdroj: judgmentalobserver.wordpress.com

Je jasné, že Barbie styl je dominantou dívek a žen. Tato panenka je určena převážně k oblékání a převlékání do stále nových samostatně prodávaných oblečků. Do čeho se tedy Barbie obléká a jak se oblékají její fanynky? Dominantní barvou současné Barbie je růžová, i když, jak bylo řečeno, v počátcích byla Barbie příznivkyní mnoha decentnějších barev. Cukrkandlová růžová na oblečcích živých barbín je doplněna mnoha volánky, mašličkami, stužkami a dalším zdobením. Růžová barva hraje prim jak na tradičních doplňcích jako jsou boty, kabelky apod., ale i na notebooku, mobilním telefonu a dalších moderních nezbytnostech.

Základem šatníku jsou těsná trička a kalhoty, minisukně upnuté nebo naopak řasené se spoustou volánků a minišaty. Boty jsou nejčastěji na podpatku, ať už lodičky nebo sandály, ale i na platformě. Tenisky jsou přípustné pouze ve sladké pink nebo v kombinaci s bílou. Bílá je ostatně další barvou, která je mezi barbie dívkami velmi oblíbena. Mezi další populární možnosti patří všechny pastelové barvy. Povinností každé barbie je být vždy a za všech okolností řádně učesaná a nalíčená. V líčení kromě růžové vedou opět pastelové barvy, vše je decentní, jemné a podřízené touze vypadat sladce, naivně a nevinně. Povinná je také dokonalá francouzská manikúra.

Mariah Carey, Zdroj: chinadaily.com.

Mariah Carey, Zdroj: chinadaily.com.

Barbie styl s sebou nese i různá pravidla pro životní styl. Důležitá je zdravá strava, dobré výsledky ve škole a slušné chování. Podle některých blogů o barbie stylu je pravá barbie ženskou variantou Mirka Dušína. Pokud by se ovšem oblékal do růžové. U některých žen vede posedlost barbie stylem až k tzv. barbie syndromu (existuje i mužská varianta tzv. kenův syndrom). Takto postižené ženy se často uchylují k plastickým operacím, aby se co nejvíce přiblížily vzhledu a tvaru skutečné panenky Barbie.

O popularitě tohoto stylu svědčí mimo jiné i film Pravá blondýna, ve kterém herečka Reese Whiterspoonová představuje dívku vyznávající tento způsob oblékání a životní styl. Oblíbila si ho i řada světových celebrit, např. Paris Hilton nebo zpěvačka Mariah Carey. Většinou se setkáváme s myšlenkou, že dívky, které se takto chovají a oblékají jsou jednoduché a hloupé. Určitě to není stoprocentní pravda, protože víte, proč je rozvedená Barbie dražší než všechny ostatní modely? Protože k ní patří Kenovo auto, Kenův dům, Kenův bazén a Kenova chata!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Barbie styl: Jen růžová to může být…