Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Banksy vyvolal opět živou diskuzi. Příčinou jsou olympijská graffiti

Kamila Nováková

Kamila Nováková

13. 8. 2012

Ani letošní olympijské hry se nevyhnuly kritice jednoho z nejznámějších streetartistů. Banksy uveřejnil na svém serveru dvě fotografie nových prací na toto téma. Kde leží, však stále nikdo neví.

FOTO: Banksy - Hackney welcomes the Olympics

„Místo oštěpu dal Banksy sportovci do ruky raketu dalekého dostřelu.“ Zdroj: banksy.co.uk

Olympiáda již sice skončila, ale záhada nových graffiti britského umělce Banksyho stále zůstává. Čtyři dny před slavnostním zahájením olympijských her v pátek 27. července uveřejnil jeden z nejznámějších streetartistů na svých stránkách fotografie výtvorů, jež vyvolaly vlnu zájmu jak médií, tak široké veřejnosti.

Banksy je anglický streetartový umělec pocházející pravděpodobně z Bristolu. Jeho identita je neznámá a odhalena nebyla ani poté, co byl jeho film Banksy: Exit Through the Gift Shop nominován na Oscara. Jeho povětšinou černobíle laděná graffiti často kriticky reagují na celospolečenská témata.

Veliký ohlas byl pravděpodobně způsoben nejen podobou samotných děl, ale i skutečností, že místo, kde tyto kresby leží, není nikomu kromě autora známo.

První graffiti s názvem Hackney welcomes the Olympics, zobrazuje napřahujícího se oštěpaře, který se místo očekáváného náčiní chystá hodit raketu dalekého dostřelu. Druhá práce nese jméno Going for mould a lze na ní vidět skokana o tyči, přeskakujícího skutečný plot s ostnatým drátem, který stojí před zdí. O tom, že jeho dopad nebude nikterak příjemný, svědčí špinavá matrace před pletivem.

FOTO: Banksy - Going for Mould

„Dopad skokana bude poněkud tvrdý.“

Kolem Banksyho nových výtvorů se točí mnoho spekulací, jež se snaží podat skutečný význam těchto kreseb. Jde nejspíš o reakci na zatýkání graffitistů, které se odehrálo týden před začátkem her. To bylo součástí opatření, jež měla zabránit pouličnímu umění vniknout do bezprostřední blízkosti olympijských sportovišť.

Žhavá diskuze a různorodé spekulace

V internetových diskuzích se objevily mnohé další teorie. Ty se kolikrát podrobně věnují každé ze dvou malůvek zvlášť. Jedna interpretace o Hackney welcomes the Olympics tvrdí, že číslo dresu 1468 je přesmyčka za 1984, tedy za název proslulého románu britského spisovatele George Orwella.

Další z postřehů upozorňuje na podobu fiktivního oštěpaře s americkým hercem Sylvestrem Stallonem. O významu druhého výjevu se tvrdí, že představuje bídu a sociální problémy, které Londýn pořádáním her nevyřeší.

Která interpretace je správná, se zřejmě skutečně nikdy nezjistí a zda-li se podaří vypátrat místo také není jisté. Mnozí jsou toho názoru, že graffiti byla objevena policií, jež dostala příkaz je zlikvidovat. Jedním z důvodů by prý kromě kritiky mohlo být neoprávněné použití symbolu pěti olympijských kruhů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Banksy vyvolal opět živou diskuzi. Příčinou jsou olympijská graffiti