×
TOPZINE.cz

Banksy vyvolal opět živou diskuzi. Příčinou jsou olympijská graffiti

FOTO: Banksy - Hackney welcomes the Olympics
Místo oštěpu dal Banksy sportovci do ruky faketu dalekého dostřelu Zdroj: banksy.co.uk

Ani letošní olympijské hry se nevyhnuly kritice jednoho z nejznámějších streetartistů. Banksy uveřejnil na svém serveru dvě fotografie nových prací na toto téma. Kde leží, však stále nikdo neví.

„Místo oštěpu dal Banksy sportovci do ruky raketu dalekého dostřelu.“ Zdroj: banksy.co.uk

Olympiáda již sice skončila, ale záhada nových graffiti britského umělce Banksyho stále zůstává. Čtyři dny před slavnostním zahájením olympijských her v pátek 27. července uveřejnil jeden z nejznámějších streetartistů na svých stránkách fotografie výtvorů, jež vyvolaly vlnu zájmu jak médií, tak široké veřejnosti.

Banksy je anglický streetartový umělec pocházející pravděpodobně z Bristolu. Jeho identita je neznámá a odhalena nebyla ani poté, co byl jeho film Banksy: Exit Through the Gift Shop nominován na Oscara. Jeho povětšinou černobíle laděná graffiti často kriticky reagují na celospolečenská témata.

Veliký ohlas byl pravděpodobně způsoben nejen podobou samotných děl, ale i skutečností, že místo, kde tyto kresby leží, není nikomu kromě autora známo.

První graffiti s názvem Hackney welcomes the Olympics, zobrazuje napřahujícího se oštěpaře, který se místo očekáváného náčiní chystá hodit raketu dalekého dostřelu. Druhá práce nese jméno Going for mould a lze na ní vidět skokana o tyči, přeskakujícího skutečný plot s ostnatým drátem, který stojí před zdí. O tom, že jeho dopad nebude nikterak příjemný, svědčí špinavá matrace před pletivem.

FOTO: Banksy - Going for Mould
„Dopad skokana bude poněkud tvrdý.“

Kolem Banksyho nových výtvorů se točí mnoho spekulací, jež se snaží podat skutečný význam těchto kreseb. Jde nejspíš o reakci na zatýkání graffitistů, které se odehrálo týden před začátkem her. To bylo součástí opatření, jež měla zabránit pouličnímu umění vniknout do bezprostřední blízkosti olympijských sportovišť.

Žhavá diskuze a různorodé spekulace

V internetových diskuzích se objevily mnohé další teorie. Ty se kolikrát podrobně věnují každé ze dvou malůvek zvlášť. Jedna interpretace o Hackney welcomes the Olympics tvrdí, že číslo dresu 1468 je přesmyčka za 1984, tedy za název proslulého románu britského spisovatele George Orwella.

Další z postřehů upozorňuje na podobu fiktivního oštěpaře s americkým hercem Sylvestrem Stallonem. O významu druhého výjevu se tvrdí, že představuje bídu a sociální problémy, které Londýn pořádáním her nevyřeší.

Která interpretace je správná, se zřejmě skutečně nikdy nezjistí a zda-li se podaří vypátrat místo také není jisté. Mnozí jsou toho názoru, že graffiti byla objevena policií, jež dostala příkaz je zlikvidovat. Jedním z důvodů by prý kromě kritiky mohlo být neoprávněné použití symbolu pěti olympijských kruhů.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..