Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Bangkok: Město, které nikdy nespí

Redakce

Redakce

31. 1. 2010

Bangkok 2Bangkok. Město hýřící zábavou a bohatým nočním životem, různých směsicí vůní, usmívajících se domorodců a především velkolepých staveb. Hlavní město Thajského království čítá přibližně 6, 6 milionů obyvatel, z nichž valná většina vyznává buddhismus.

Bangkok, Zdroj: kulturweit-blog.de

Bangkok, Zdroj: kulturweit-blog.de

Městem protéká řeka Chao Phraya, takže město samotné i jeho okolí, je velice bohaté na faunu i flóru. Nejen díky řece, ale i vydatným srážkám, především v letních měsících. Nachází se na jihu centrální části země, nedaleko Thajského zálivu. Podnebí je tropické s monzunovými dešti. V zimních měsících zde prší mnohem méně než v měsících letních, kdy srážky dosahují v průměru 200 – 220 mm. V zimě pak přibližně spadne 20 až 30 mm srážek. Teploty za chladných měsíců zde neklesnou ve většině případů pod 20°C, v létě naopak čekejte teploty okolo 30°C. Též musíte počítat s velkou vlhkostí vzduchu.

Pokud se do Bangkoku chystáte, máte jedinečnou příležitost seznámit se s thajskou kulturou, tradicemi, kulinářským uměním a především mentalitou místních obyvatel, kteří na nás Evropany působí velice příjemným a bezprostředním dojmem. Cesta z Prahy do Bangkoku trvá přibližně čtrnáct hodin, ale vynaložená námaha spojená s cestováním vám bude vynahrazena v podobně nezapomenutelných zážitků a neopakovatelné atmosféry. Pokud budete mít štěstí, a nemusí být nijak velké, ujmou se vás po příletu pohledné Thajky, od nichž dostanete věnec či stuhy ozdobené místní flórou. Po té vás autobus odveze do příslušného hotelu.

Ubytování

Ve městě jsou hotely tvořeny především výškovými budovami s luxusně vybaveným interiérem. Ubytovat se zde můžete především v mnohapatrových hotelových budovách s honosně vybaveným interiérem. V hotelech můžete najít restaurace, bary, ale samozřejmě i obchody se suvenýry. Většina luxusních hotelů je vybavena i bazénem, kadeřnickým a kosmetickým salonem, business centrem a celodenní pokojovým servisem. Jako první doporučuji absolvovat pravou thajskou večeři spojenou s místním uměním. Tak získáte alespoň základní představu o této pozoruhodné zemi.

Kuchyně

Pro Thajsko jsou charakteristické pikantní nebo sladké omáčky ochucené nejrůznějším kořením –  kardamon, muškátový oříšek, zázvor či sezam. Na této večeři o ně rozhodně nebudete ochuzeni. Naservírují vám polévku, hlavní jídlo čítající maso či rybu s několika druhy omáček a zákusek v podobě ovoce či něčeho sladkého.

Asi nejznámější asijské tropické ovoce nese název durian. Velikosti se podobá melounu, který je navíc ozdoben menšími ostny. Ovšem kupovat ho nedoporučuji a už vůbec ne konzumovat. Je totiž charakteristické silně zapáchající vůní. Jak chutná, jsem se nedozvěděla. Ovšem velmi lahodné ovoce, které lze zakoupit téměř na každém rohu, se jmenuje rambutan. Velikostí připomíná větší pingpongový míček červené barvy s jemnými chloupky.

Památky

Wat Phra Kaew, Foto: Michaela Dočkalová, Topzine.cz

Wat Phra Kaew, Foto: Michaela Dočkalová, Topzine.cz

V Bangkoku na každý pád musíte navštívit chrám Smaragdového Buddhy – Wat Phra Kaew – známý také jako Královský palác. Nenavštívit tento architektonický skvost, je jako nevidět chrám sv. Víta v Praze. Velkolepost této monumentální stavby a jeho okolí poznáte na první pohled. Ovšem dbejte na to, že ramena a kolena musí být plně zakryta. Vždyť je to nejposvátnější chrám v Thajsku! Důležité je zmínit, že sochy uvnitř chrámového komplexu jsou pokryty tenkými plátky zlata. Pokud vás tedy napadá myšlenka, že si na památku trochu toho zlata uloupnete, rovnou takovou myšlenku opusťte. Samozřejmě jakýkoli náznak úmyslu poničení těchto monumentů se trestá. Přísně trestá. Dalším charakteristickým rysem tohoto areálu jsou střechy vystavěné do špičky hýřící všemi barvami. Uvnitř chrámu spatříte sochu Buddhy v meditační pozici.

Dalším významným chrámem, který nesmíme opomenout, je stavba, jejíž celý název zní Chrám ležícího Buddhy, Wat Pho. Chrám se může pochlubit sochou ležícího Buddhy v nadživotní velikosti. Socha měří přibližně 46 metrů a je cca 15 metrů vysoká. Celý Buddha je pozlacený a jeho chodidla jsou vykládána perletí.

Za zmínku stojí ještě Chrám Buddhy zlatého, Wat Traimit, který se může pyšnit největší sochou Buddhy z ryzího zlata na světě!

Plovoucí trhy

Plovoucí trhy, Foto: Michaela Dočkalová, Topzine.cz

Plovoucí trhy, Foto: Michaela Dočkalová, Topzine.cz

Co byste ovšem měli za každou cenu absolvovat, jsou takzvané plovoucí trhy. Nejnavštěvovanější z nich se jmenuje Damnoen Saduak. Je sice od města vzdálený asi 80 km, ale rozhodně za návštěvu stojí. Nejenže vám přibude do sbírky další nezapomenutelný zážitek, ale také poznáte, jak zde někteří místní obyvatelé žijí a vydělávají.

Poplujete loďkou mezi obydlími na kůlech sloužící zároveň jako zdroj obchodování. Aniž byste udělali krok na pevnou půdu, můžete si zde nakoupit suvenýry v podobě slaměných klobouků, koření, kabelek, keramických sošek a ozdob pro dámy. Nakoupit zde ale můžete i věci čistě praktické – oblečení, ovoce, zeleninu, atd.

Chcete-li na vlastní kůži zažít jen stěží popsatelnou atmosféru asijských velkoměst, Bangkok je pro vás ten pravý. Pokud se o New Yorku traduje, že je městem, které nikdy nespí, tak o Bangkoku to platí dvojnásob. Tato asijská metropole si s ním v ničem nezadá. Kde jinde na světě v jediném městě naleznete luxus, neřest, bohatě zdobené chrámy a všudypřítomnou linoucí se vůni připravovaných pokrmů?

Více o Thajsku zde

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Bangkok: Město, které nikdy nespí