Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Bang Bang! Tolik podob jedné písně! Bang Bang!

Ivana Goláňová

Ivana Goláňová

6. 12. 2009

My Baby Shot Me Down…Sonny Bono v šedesátých letech rozhodně nemohl tušit, jakou oblibu bude mít jeho píseň, která původně posloužila kariéře zpěvačky Cher. Prošla si filmy i hip hopem a po více než čtyřiceti letech získala dokonce i českou podobu.

Během šedesátých let se do povědomí dostávalo duo Sonny & Cher. Když tito manželé společně dosáhli téměř až na vrcholky hudebních žebříčků, začala mladá a nadějná zpěvačka vydávat sólová alba. Její manžel Sonny Bono mezitím psal hity. Jedním z nich je i Bang Bang (My Baby Shot Me Down), který katapultovat Cher až do pozic, ve kterých ji naše generace zná. Druhý singl druhého sólového alba The Sonny Side of Cher vyšel v roce 1966 a okamžitě zabodoval.

Ještě toho roku se objevila první cover verze na albu How Does That Grab You? zpěvačky Nancy Sinatry. Do roku 2003 ale zůstala téměř neznámá. Teprve když do kin přišel film Kill Bill volume 1, získala svou oblíbenost. V roce 2005 si ji BBC zvolilo jako podkladový motiv pro vysílání tenisového Wimbledonu.

Další umělci, kteří v šedesátých nahráli tento song, jsou Stevie Wonder na albu Down to Earth, The Beau Brummels (Beau Brummels ’66), Petula Clark (I Couldn’t Live Without Your Love), Vanilla Fudge (Vanilla Fudge) a Terry Reid (Bang Bang You’re Terry Reid)…

Veliký úspěch v letech šedesátých zaznamenal Bang Bang i v Itálii. Postaraly se o to zpěvačky Mina, Dalida a skupina Equipe 84.

Ve Francii se stala hitem léta 1966 písnička v podání Sheily. Další francouzská verze se objevila toho roku v Quebecu od Claire Lepage.

Píseň byla stále oblíbená. Použil ji Frank Sinatra na svém albu She Shot Me Down v roce 1981, zpracovala ji japonská poprocková zpěvačka Minako Honda (1989). Objevila se i ve vietnamštině u zpěvačky Mỹ Tâm. Nese název Khi xưa ta bé (Bang Bang). Ironií je, že Vietnamci přejali song z francouzské verze, jako všechny ostatní anglické písně, vydané před rokem 1975. Dnes se Bang Bang nachází v každém zpěvníku anglických písní ve Vietnamu a byl zpracován mnohými místními umělci.

Audio Bullys si Bang Bang zvolili jako motiv svého singlu Shot You Down. Tento remix hrál během módní show Victoria’s Secret v roce 2005

Také rapeři Kardinal Offishall nebo Young Buck použili motiv Bang Bang.

V roce 2005 vyšla Bang Bang (My Baby Shot Me Down) v podání kanadské zpěvačky Melanie Durrant.

V posledním roce byly vytvořeny další cover verze. Například rocková od skupiny The Raconteurs, francouzská kanadské zpěvačky Stéphanie Lapointe a samozřejmě nesmím zapomenout na tu českou, o kterou se postarala Lucie Bílá.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Bang Bang! Tolik podob jedné písně! Bang Bang!