Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Balet: Národní divadlo v Praze navštíví Králové slunce

Eva Síčová

Eva Síčová

17. 7. 2011

FOTO: Králové slunceSvětoznámý choreograf Nikita Dmitrijevskij přiváží do Prahy baletní gala Králové slunce inspirované francouzským králem Ludvíkem XIV. Premiéra tohoto světového skvostu je plánována na 4. srpna v Národním divadle. 

FOTO: Králové slunce

Králové slunce uvidíte v Národním divadle

Fanouškům klasického baletu se otevřou brány Národního divadla i o prázdninách. Můžete si zpestřit letní horké dny světovou taneční událostí, která bude mít v srpnu českou premiéru. Nikita Dmitrijevskij, ruský choreograf, je žákem světoznámého českého choreografa Jiřího Kyliána.

Pouze jediný letní večer má publikum možnost shlédnout kaleidoskop choreografií ztvárněný předními sólisty z nejlepších světových divadel – Velké divadlo v Moskvě, Divadlo Michajlovského a Stanislavského nebo Baletní divadlo Borise Elfmana. Představení navíc doplňují tanečníci ze Státního baletu v Berlíně, Stuttgarského baletu, Compania Nacional de Danza a taneční skupina La Mov ze Španělska, Nizozemského tanečního divadla a Pařížské opery.

Nikita Dmitrij: „K hostování v Praze přistupuji s velkou zodpovědností a zvláštní citlivostí. Praha je nejen rodiště Jiřího Kyliána, ale také scéna, kde se zrodila legenda. Je pro mě ctí, že vystupujeme právě na prknech Národního divadla. Jiří Kylián je pro mě člověk, který mi pomohl najít osobní svobodu.“

FOTO: Králové slunce

Baletní skvost s tanečníky z celého světa

Kouzlo tance spočívá v jeho řeči, které rozumí každý. Jedinečnost představení spočívá v jeho neobyčejném a autentickém obsahu. Námětem a inspirací tohoto jedinečného představení se stal barvitý život krále Ludvíka XIV., který vášnivě miloval tanec. Když bylo Ludvíkovi dvanáct let, již tančil v takzvaném Ballet Théáter Palais Royal – známém barokním karnevalovém opusu. Tento tanec otevřel magický svět, kde král mohl být šaškem, a ten se naopak mohl stát na několik hodin králem.

Galavečer Králové slunce byl uveden již v Moskvě a Sofii. Stal se jednou z nejúspěšnějších společenských událostí roku. Získal všeobecné uznání. Tradicí představení se stalo také uvádění premiérových děl. Letošní rok nebude výjimkou. Nikita Dmitrijevskij divákům představí v premiéře balet Tabula Rasa a další díla.

Králové slunce

Nikita Dmitrijevskij

Premiéra: 4. srpna

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Balet: Národní divadlo v Praze navštíví Králové slunce