Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Balení dárků může být zábava! Inspirace pro začátečníky i pokročilé

Vladimíra Pochylá

Vladimíra Pochylá

20. 12. 2009

Dárek je projevem lásky, přátelství, náklonnosti i sympatie. Záleží zejména na obsahu dárku, ale hezky zabalený dárek může obdarovaného velmi potěšit a ukázat mu, jak moc vám na něm záleží. Krásné a originální balení dárků je poměrně náročné, ale tady je pár rad a triků pro každého. Inspirujte se!

Základní balení

Pro nejzákladnější balení dárků je potřeba: balící papír, ozdobná stužka, izolepa a nůžky. Nejlépe je začínat s dárky ideálního tvaru, to je např. kniha či dárek v krabičce.

Ustřihneme si dostatečně velký kus balícího papíru. Ideální velikost zjistíme takto: postavte dárek doprostřed papíru, ale k jeho okraji a překlápějte jej i s papírem ze strany na stranu, dokud nebudou překryty všechny strany. Přičtěte 5cm a zbytek odstřihněte, aby nepřekážel. Šířka balícího papíru by také měla být o pár centimetrů větší než u baleného předmětu.

Krabičku obtočte balícím papírem a nahoře připevněte lepící páskou. To samé i na druhé straně. Aby byl viditelný okraj úhlednější, vytvořte na něm přehyb, tím schováte nerovnoměrnost ustřižení a docílíte lepšího vzhledu.

Foto: Vladimíra Pochylá

Foto: Vladimíra Pochylá

Složte papír po okraji dolu, poté přiložte boční okraj papíru (roh papíru) směrem dovnitř a připevněte páskou, to samé proveďte i s druhým okrajem. Dole vznikne takový roh, který přiložíte a upevníte. I tady pro lepší vzhled okraje můžete špičku přehnout směrem dovnitř a přilepit izolepou. To samé provedete na druhé straně dárku. Tímto je základní postup hotov.

Foto: Vladimíra Pochylá

Foto: Vladimíra Pochylá

Foto: Vladimíra Pochylá

Foto: Vladimíra Pochylá

Foto: Vladimíra Pochylá

Foto: Vladimíra Pochylá

Foto: Vladimíra Pochylá

Foto: Vladimíra Pochylá

Bonbón

Tento jednoduchý a rychlý způsob je vhodný pro předměty válcovitého tvaru, jako např. voňavka, deodorant, popř. láhev, ale také tričko smotané do tohoto tvaru a jiné menší kusy oblečení.

Zatočte předmět do balícího papíru a připevněte lepící páskou. Na obou přečnívajících koncích nechte stejnou délku papíru, dle potřeby tedy zastřihněte. Pak těsně za okrajem předmětu stáhněte oba konce stuhou. Tedy u konce předmětu svažte konce tak, aby vám vznikl tvar bonbónu. A je hotovo.

Foto: Vladimíra Pochylá

Foto: Vladimíra Pochylá

Mašle

Takovéto balení se hodí na oblečení a jiné měkké dárky. Dárek si složte do tvaru obdélníku a klasicky zabalte. Pak si ustřihněte pásek balícího papíru, dlouhý by měl být podle obvodu dárku a široký přibližně 9cm, kraje zahněte. Posléze páskem dárek uprostřed stáhněte tak, aby tvarem připomínal mašli. Dozdobit můžete stuhou, kterou protáhněte skrze pásek, nebo proužkem stejného papíru.

Místo klasického balícího papíru lze použít i krepový papír či lesklé speciální fólie, ty jsou mnohem tvarovatelnější.

Foto: Vladimíra Pochylá

Foto: Vladimíra Pochylá

Ozdoba ala harmonika

Ze stejného balícího papíru, do kterého jste zabalili dárek, si vystřihněte čtverec (obdélník) a složte jej jako harmoniku. V půlce jej připevněte lepící páskou na dárek a konce pak k sobě připevněte také páskou, můžete použít i lepidlo či sešívačku. Ke středu přidejte mašli a je hotovo. Papír složený jako harmoniku můžete použít i jinač – spojte ho v jedné jeho třetině a připevněte na dárek. Konce kratších stran šikovně spojte k sobě, postačí lepící páska, tím vám vznikne kruhový vějíř. Konce delších stran připevněte na dárek a je hotovo. Takto složený papír můžete obtočit okolo celého dárku. Fantazírujte.

Foto: Vladimíra Pochylá

Foto: Vladimíra Pochylá

Foto: Vladimíra Pochylá

Foto: Vladimíra Pochylá

Foto: Vladimíra Pochylá

Foto: Vladimíra Pochylá

Dvoubarevné balení

Na to postačí malý trik. Nejlépe se na to hodí lesklý balící papír i balící fólie. Dárek klasicky zabalte např. do modrého papíru. Dále si dle přední (vrchní) strany dárku naměřte trojúhelník – polovina přední strany – a vystřihněte jej, nyní např. ze stříbrného papíru. Ten pak jednoduše přilepte na přední stranu dárku. Doplnit můžete „složenou harmonikou“ (viz výše) do tvaru mašle, toho dosáhnete uchycením uprostřed. Udělejte obě barevné varianty a připevněte je opačně, modrou na stříbrnou a naopak. Prostě si pohrajte.

Špetka originality

Zabalte si dárek do jednobarevného balícího papíru. Pro jeho ozdobu tentokrát použijte knoflíky (korálky, apod.), které jednoduše přilepte na papír v určitém tvaru, např. z nich vytvořte vánoční stromeček, či hvězdu, nebo jednotlivá písmena a napište tak jméno (iniciály) obdarované osoby. Jmenovku můžete vytvořit i z měkkého drátku, který vytvarujete do příslušného jména a připevníte na dárek.

Zdobit lze i krabice. Použijte krabici přírodní barvy a ozdobte si ji nití (stuhou), třeba vánočně zlatou. Vhodná je větší jehla a hodit se mohou i předem připravené šablony z papíru, aby jste zachovali stejný tvar, nebo si obrázek na krabici předkreslete. Vyšívejte a tvořte dle své fantazie.

Dárky můžete různě ozdobovat i korálky, květinami, listy, větvičkami jehličnanů, tyčinkami voňavé skořice, sušenými plátky pomeranče i skořápkami od vlašských ořechů. Dále se hodí i malé vánoční ozdoby a zvonečky. U dětí stoprocentně zabodujete tím, když na dárky nalepíte bonbóny v obalu. Originální, ale i sladké.

Záleží na vaší kreativitě, zručnosti a fantazii. Nebojte se experimentovat a vytvářet nové způsoby balení dárků.

Inspirujte se precizním japonským stylem:

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Balení dárků může být zábava! Inspirace pro začátečníky i pokročilé