Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Balbínova poetická hospůdka má zvláštní kouzlo

Petra Duhajská

Petra Duhajská

18. 12. 2010

Nejenže se Balbínova poetická hospůdka může každý měsíc pochlubit opravdu bohatým programem, velkým lákadlem pro návštěvníky je i nezaměnitelná atmosféra, kterou Balbínce dodává její výzdoba, historie i na všechno dohlížející Hrdina.

Jiří Hrdina vítá hosty s otevřenou náručí, Zdroj: archiv

Hrdinové národa

První návštěva této malé hospůdky je pro každého zážitek. Několik minut trvá jen to, než si člověk prohlédne veškerou výzdobu – od busty Lenina, starých kytar, podobizen Bohuslava Balbína a Jiřího Hrdiny s nápisem Zasloužili se o stát, rozbitých telefonů a nejrůznějších dalších připomínek starých časů až po schody vedoucí od pódia jen ke stropu.

Samostatnou kapitolou je geniální guvernér Balbínovy politické strany Jiří Hrdina, vždy ve fraku a s buřinkou, který v Balbínce šéfuje. Má na starosti vše důležité od zvuku až po rozsazení diváků. Ten občas obecenstvu poskytuje celkem dobrou zábavu ještě před začátkem večerního programu. Pan Hrdina jednak každému bez rozdílu tyká a navíc rozděluje místa podle zvláštního systému, který je nelehké odhalit. Když si někdo sedne sám, může se mu stát, že bude vykázán jinam („No takhle bys mi v tom ale dělal bordel.“).

Každý artefakt má své místo, Zdroj: archiv

Co se programu týká, na své si přijdou fanoušci hudby i divadla. Z hudebních žánrů je nejčastěji zastoupen rock, folk a to všechno mezi nimi, mezi stálice patří i irská hudba. K tradičním lákadlům patří například Radim Hladík, Vladimír Mišík, Jiří Schmitzer, Radůza, Ivan Hlas, Vlasta Třešňák, Irish Dew, Bran nebo Luboš Pospíšil s Bohoušem Zatloukalem.

Genius loci

Balbínova poetická hospůdka byla založena v roce 2000 a už od počátku fungovala jako hudební klub.  Historie prostor na adrese Balbínova 6 je ale mnohem delší…

Už před první světovou válkou zde fungovala hospoda U zlatého litru (zavřena byla až v padesátých letech). V ní se odehrávaly sešlosti bohémské společnosti, v jejímž centru byl spisovatel Jaroslav Hašek. Právě zde se zrodila idea založit stranu, která by vyhovovala pohledu těchto mladých umělců na svět. A tak v roce 1911 vznikla Strana mírného pokroku v mezích zákona, již můžeme považovat za předchůdkyni BPS.

U zlatého litru měli na stěnách malou obrazovou galerii. Každý stálý host tu měl svůj portrét. Nad hlavním stolem všem dominoval obraz Jakuba Arbese. Mezi ním a o dvě generace mladšími bouřliváky docházelo čas od času k ostřejším disputacím, ale vše se vždy neslo ve zdvořilém duchu.

Dnes už sice v Balbínce Haška ani Arbese nepotkáte, ale svéráznou atmosféru si tato malinká hospůdka zachovala. Nemluvě o tom, že na většině koncertů je zde ke slyšení opravdu prvotřídní hudba.

Balbínova poetická hospůdka

Balbínova 323/6, Praha 2 – Vinohrady

Otevírací doba:

Po – Pá 17 až 24 hodin
So – Ne 18až 24 hodin

Tip na pití: Staropramen 10° – 25 korun

Hodnocení 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Balbínova poetická hospůdka má zvláštní kouzlo