Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Babiččino údolí v Ratibořicích: Po stopách Boženy Němcové

Samcová Jana

Samcová Jana

11. 4. 2010

Babiččino sousošíBabičkou přišel do styku zřejmě každý, kdo prošel základní školou. Povinná četba, jež je pro jednoho pekelnou nudou a pro druhého vrcholem mezi vesnickými romány, má svůj reálný základ ze života autorky Boženy Němcové. Pojďte se s Topzine.cz podívat, kde žila ikona české moudrosti, spisovatelčina Babička. 

Babiččino sousoší, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Babiččino sousoší, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Barunka, Viktorka, Hortensie, Sultán a Tyrl. Kdo by neznal jména, která jsou nedílnou součástí klasického díla české literatury. Stejně tak Babiččino údolí, Ratibořice nebo Viktorčin splav. Všechno to jsou reálná území, i když pravda, některá místa přijala své jméno až po zlidovění příběhu Babička.

Babička láká  na symbolický chléb se solí zástupy lidí

Babiččino údolí se nachází severním směrem od České Skalice a v jeho těsném sousedství sídlí ratibořický zámek. Údolí, jímž protéká řeka Úpa, bylo roku 1978 vyhlášeno národní kulturní památkou. Dnes je poutním i výletním místem Babiččiných fanoušků i prostých turistů, kteří si chtějí vychutnat kus poctivé staročeské přírody.

Staré bělidlo, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Staré bělidlo, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

O místa, v nichž žila harmonická Marie Magdalena Novotná, známá především jako Babička, je ze strany návštěvníků velký zájem. Za teplých slunných dní to tu vypadá jako na jarmarku, hlava na hlavě. Nicméně přemíra turistů neubírá nic ze zvláštně klidné, vyrovnané atmosféry, která zde panuje. Možná už od první poloviny 19. století, kdy zde údajně Babička pobývala. Její zdejší pobyt je doložen pouze mezi lety 1825-1829.

Staré Bělidlo nestárne

Největšímu zájmu se těší Staré bělidlo, domek s číslem popisným 7, kde Božena Němcová roku 1844 prožila prázdniny se svými potomky. Právě zdejší kouty jí byly inspirací k sepsání vesnického románu a právě sem přenesla své vzpomínky z vlastního dětství prožitého se svou babičkou na původním starém panském bělidle, které roku 1830 nechala kněžna Kateřina Zaháňská srovnat se zemí.

Viktorčin splav, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Viktorčin splav, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Prostý domek, který je vybaven dobovým nábytkem pocházejícím z českoskalického Muzea Boženy Němcové, je sympatické černobíle proužkované stavení poblíž Viktorčina splavu. Budova i okolí prošly roku 1970 drobnými úpravami u příležitosti natáčení filmu Babička. Zejména betonové čelo splavu muselo být při natáčení zakryto kmeny stromů. 

Kolem Babiččina údolí pěšky i na kole

Okolo Babiččina údolí a zámku Ratibořice vede naučná stezka dlouhá plus minus 7 kilometrů. Je přístupná i cyklistům a doplněna informačními panely s literárními a přírodními zajímavostmi. Stezce vévodí sousoší babičky s vnoučaty v životní velikosti.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/cz-ratiborice-babbiccino_udoli-cestovani-2009/]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Babiččino údolí v Ratibořicích: Po stopách Boženy Němcové