Dvě třetiny ze zhruba 30 druhů potištěných skleniček, které testovalo ekologické sdružení Arnika, obsahovaly vysoké koncentrace nebezpečného olova a kadmia. Oproti nedávno testovanému porcelánovému nádobí se ve skleněných potiscích našly až dvojnásobné hodnoty olova. Těžké kovy byly v barvách i na skleničkách pro děti, uvedlo dnes sdružení na tiskové konferenci.
Běžný spotřebitel nebezpečnou látku nepozná, sdružení proto doporučuje kupovat skleničky bez potisku. Olovo působí neurotoxicky na vývoj mozku dětí a plodu, kadmium je karcinogenní. Vzorky skleniček s vyšším obsahem olova nakoupila Arnika v menších obchodech s domácími potřebami v centru Prahy a větších řetězcích. Seznam výrobců a druhů skleniček zveřejnila na webu.
„Zatím jsme nenarazili na české výrobce, kteří by potištěné sklo vyráběli. U nás to jsou prodejci a na ty nechceme mířit, protože ani prodejce není schopen zjistit, jestli sklo je bezpečné či není. My jsme se v kampani orientovali na české výrobce porcelánu a s nimi komunikujeme,“ řekla vedoucí kampaně Jezme bez jedů Karolína Brabcová. Výrobci skleniček většinou pochází z Turecka, Itálie nebo Indonésie, podle Brabcové ani nelze říct, že dražší skleničky jsou kvalitnější.
Legislativní limity jsou podle Brabcové poměrně nízké a zastaralé od roku 1984. Arnika proto jedná s Evropskou komisí, aby se zpřísnily. Problémem také je, že se těžké kovy v potiscích dostávají do odpadu a zůstávají v životním prostředí. Pokud by se posuzovaly tyto skleničky podle jiné evropské legislativy, byl by limit pro olovo překročen osmdesátkrát a na trh by vůbec nesměly. Současné nařízení sice platí pro předměty, které přicházejí do kontaktu s ústy, skleniček se ale netýká.
Vyrábět lze i bez těžkých kovů, poznamenala Brabcová. Arnika prověřovala i výrobce IKEA, jehož výrobky v testech dopadly dobře.
Autor ČTK