Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Avril Lavigne není jen drzá barbie

Klára Manfrinová

Klára Manfrinová

5. 11. 2010

Kdo by neznal kanadskou zpěvačku Avril Lavigne. Dříve bývala velkou rebelkou, skejťačkou a slyšet o ní bylo co chvíli. Pak se trochu zklidnila a z drzé holky se stala dáma, no trochu až barbie. Její život je plný obratů a překvapení a možná proto má stále tolik fanoušků.

FOTO: Avril Lavigne

Avril už není drsná skejťačka, Zdroj: archiv

Psal se rok 1984, když se v Belleville v Ontariu Avril narodila. Vyrůstala po boku mladší sestry Michelle a staršího bratra Matta. S hudbou se tato mladá Kanaďanka seznámila už ve dvou letech, kdy začala zpívat v kostelním sboru. To jí vydrželo do jejích deseti. Po vítězství v pěvecké soutěži na jedné místní rozhlasové stanici a jela za odměnu do Ottawy, kde přišel první velký zlom v její hudební kariéře. Avril si tam zazpívala duet (What Made You Say That) se známou zpěvačkou Shaniou Twainovou.

Úspěšná už od dětství

Ve třinácti letech si Avril začala brnkat na kytaru a k tomu také skládala písně. Své pokusy nahrála na kazetu a poslala do pár hudebních vydavatelství. Společnost Arista Records v čele s Antoniem „L.A.“ Reidem, byla tehdy šestnáctiletou skejťačkou uchvácena a nabídla jí nahrání debutového alba. To vyšlo v roce 2002 pod názvem Let Go. Prodalo se ho na celém světě více než 16 milionu a získalo tak platinovou desku a mnoho dalších ocenění. Hudební kritika nešetřila chválou. V té době Avril Lavigne také různě koncertovala společně se svojí kapelou.

O dva roky později přišla Avril s další deskou, Under My Skin. Album se dostalo na první místo nejen v USA a Kanadě, ale také v jiných státech, například ve Velké Británii, Německu, Španělsku či Austrálii. Na většině textech se sama Avril podílela, většinou ve spolupráci například s kanadskou textařkou Chantal Kreviazukovou. Známým je pilotní singl z tohoto alba – Don’t Tell Me. Nejen skalní fanoušci Avril budou znát ale také určitě písně Nobody’s Home či My Happy Ending, které po dlouhou dobu bodovaly i v českých hitparádách.

Za desku inkasovala řadu ocenění. Dvě ceny World Music Awards 2004, ocenění Nickelodeon Kids‘ Choice za nejoblíbenější zpěvačku a také řadu nominací na ceny Juno Award 2005. Pro české fanoušky je toto období, rok 2005, velmi významný, protože tato popová zpěvačka zavítala i do Prahy v rámci svého evropského turné. Avril se také podílela na soundtracku k filmu Deník princezny 2 a co je nejdůležitější – začala se dít spousta změn v Avrilině osobním životě.

Změny stylové i osobní

Jedna z důležitých byla vizuální – blonďatým přelivem ale vše neskončilo. Po dovolené se svým dlouholetým přítelem Deryckem Whyblyem (fontman kapely Sum 41) Avril oznámila, že chystají svatbu. K té došlo v roce 2006 v Kalifornii. Krom jiného se z drsňačky stala dáma – tak trochu ve stylu barbie, což mělo za následek znechucení některých fanoušků, kteří ji měli rádi právě pro její rebelii. Avril  nyní také fotí pro módní časopisy a pouští se na dráhu módní návrhářky.

Tím ale její hudební kariéra rozhodně neskončila. V roce 2007 vydává v pořadí již třetí desku – The Best Damn Thing. Na ní se také spolupodílí její manžel Deryck. Zajímavá je píseň Girlfriend, kde je refrén nazpíván v osmi různých verzích, které se liší použitým jazykem. Kromě angličtiny zazní španělština, portugalština, mandarinská čínština, japonština, italština, němčina a francoužština.

Po třech letech opět fanoušci z České republiky měli možnost vidět kanadskou hvězdu naživo, když zavítala do pražské 02 arény. I tento koncert byl zaznamenán na DVD The Best Damn Tour Live in Toronto. Pak se Avril trochu stáhla do ústraní. Dala o sobě vědět zase o rok později, kdy se po třech a půl letech rozvedla s Deryckem. Nyní pracuje na své čtvrté desce, která by měla vyjít ještě v letošním roce. Jednu z jejich písní (Alice Underground) lze nalézt na soundtracku k filmu Tima Burtona Alenka v říši divů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Avril Lavigne není jen drzá barbie