Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Avril Lavigne: Goodbye Lullaby není jen o What The Hell

Radek Kolínský

Radek Kolínský

27. 4. 2011

!Recenze!Kanadská poprockerka vydala nové album. Dostalo jméno Goodbye Lullaby a posluchači na něm uslyší dohromady čtrnáct skladeb. Pokud chcete zjistit, jaká deska je, pohodlně se usaďte a čtěte směle dál.

foto Avril Lavigne

Avril Lavigne vydala novou desku Goodbye Lullaby, Foto: youtube.com

Avril Lavigne se narodila v kanadském městě Belleville poblíž Ontaria. Zpěvaččina kariéra se začala postupně rýsovat kolem roku 1998. To vyhrála soutěž, díky níž si mohla zazpívat po boku hvězdy Shaniy Twain. Později se zalíbila folkovému zpěvákovi Stevovi Meddovi a přidala tak želízko do ohně písní Touch the Sky. Ta vyšla na jeho albu Quinte Spirit. Později se přes několik lidí dostala do Arista Records, kde (tehdy jako šestnáctiletá) podepsala smlouvu na svůj debut Let Go.

Ten obsahoval hit, který ji vyšvihl na přední příčky hitparád – Complicated. Dále třeba velmi oblíbený Sk8er Boi. Následovalo album Under My Skin. Toho se prodalo přes 380 tisíc kusů. Zde se mezi posluchači uchytila skladba My Happy Ending. V dubnu roku 2007 jí vyšla její předposlední deska – The Best Damn Thing. Z ní můžeme znát například písničku Girlfriend. Ta je nazpívaná dokonce v osmi jazycích. Její koncert mohli čeští fanoušci vidět 8. července 2008 v pražské O2 areně.

Písně Avril Lavigne se objevují i ve filmech, kupříkladu Deník princezny 2. Byla rovněž několikrát navržena na ceny Grammy. Avril je ovšem nejen zpěvačka, ale rovněž herečka či módní návrhářka a poskytuje nemalé částky charitativním společnostem. Dlouhou dobu rovněž žila s frontmanem punkrockových divočáků SUM 41, Deryckem Whibleyem. Vzali se, ale po čtyřech letech se jejich vztah rozpadl.

Sbohem s úsměvem

Jakmile pustím novou studiovku v přehrávači, rozezní úvodní Black Star do všech stran krásný zvuk klavíru, ke kterému se po několika vteřinách přidá zpěvaččin sametový hlas. Jako druhá nastupuje písnička What The Hell. Ta mi již od prvních tónů připomíná její starší kamarádku Girlfriend z alba The Best Damn Thing. Je z ní cítit snaha o jakousi teenage punkovou rebelii. I když na to Avril již nemá věk. Do třetice se hlásí píseň Push, jež se svou až houpavou melodičností hodí spíše do sluchátek. Následuje písnička Wish You Were Here. Nemusíte se udivovat, nejedná se o cover verzi slavných Pink Floyd. Působí na mě spíše jako jedna ze skladeb, která by se hodila do některého z filmů z trilogie Stmívání.

Jakmile se na displeji zobrazí pětka, skladba s optimistickým názvem Smile, tak na nás za doprovodu kytary a bicích zpěvačka začne doslova křičet, štěkat, že si dělá, co chce, že ona je ta šílená mrcha. A do toho se ještě nepřestává usmívat. U Stop Standing There se Avril nebála využít co nejvíce svého hlasového rozsahu. A to hlavně ze začátku skladby. I Love You je textově určená hlavně asi těm, již jsou na počátku vztahu. Zpěvačka v ní totiž popisuje to, co v lásce obdivujeme. S názvem songu Everybody Hurts je zřejmé, že se jedná o jakýsi ploužák. To mu ovšem neubírá na kvalitě.

Kytarovým vybrnkáváním začíná Not Enough. Celé je to o tom, že někdo od vztahu očekává a chce víc, i když se to k protějšku nedostává. Mezi ty další pomalejší patří i 4 Real. Ta by se svou melodií přímo hodila do nějakého amerického slaďáku. Darlin se tváří podobně, ovšem zde má kytara krapet větší grády. Dvanáctá píseň se jmenuje Remember When a již z názvu vyplývá, že se bude jednat o text plný vzpomínek. Typická lavignovská, jež je ovšem od půlky do konce příjemně doplněná bicími.

Jako předposlední přichází jakoby rozloučení, písnička Goodbye. Hudebně je podložena klavírem a houslemi. I když je to jedna z posledních věcí na albu, působí velmi příjemně. Alice se k posluchačům dostává jako poslední trek. Jedná se o píseň z burtonovské verze klasické pohádky Alice In Wonderland. Nutno poznamenat, že jde o jednu z mála písní, která disponuje dramatičností. A to od začátku do konce.

Nová placka Goodbye Lullaby nenabízí pro posluchače příliš nového. Avril neustopila ve své tvorbě ani o krok zpět. Najdeme zde rychlejší písničky, převažuje zde ovšem složka baladová. Ta, za pomoci kytary či například klavíru, zpěvačce sedí. Věřím, že Avril Lavigne si vždy nějaké posluchače, zejména v řadách těch mladších, najde.

Avril Lavigne – Goodbye Lullaby
Vydáno:
3/2011
Skladby:
Black Star, What The Hell, Push, Wish You Were Here, Smile, Stop Standing There, I Love You, Everybody Hurts, Not Enough, 4 Real, Darlin, Remember When, Goodbye, Alice (Hidden Track)
Vydalo:
Sony Music
Celkový čas:
52:12
Hodnocení:
3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Avril Lavigne: Goodbye Lullaby není jen o What The Hell