Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Avatar: Mýtus nebo skutečný film Jamese Camerona?

Jakub Mikuš

Jakub Mikuš

25. 11. 2009

Avatar_perex3Na přání vás, našich čtenářů, vám nyní přinášíme preview filmu Avatar od Jamese Camerona. Jelikož je tento snímek již nedočkavě očekáván velkým množstvím fanoušků, proč se na něj nyní nepodívat trochu blíže?

Avatar

Zdroj: distributor filmu

Nebudu vám tady dnes popisovat děj, ten už jsme zmínili v tomto článku. Řekneme si, co všechno vlastně ze snímku Avatar dělá tak očekávaný a tajuplný film. V prvé řadě jsou to výjimečné režisérské schopnosti Jamese Camerona, který byl schopný svůj snímek prodat ještě mnohem dřív, než se vůbec dostal do kin. Vždyť celosvětová premiéra je plánovaná až na 18. prosince, to ovšem nic nemění na zajímavosti Avatara jako takového.

Cameronovi se díky neurčitým náznakům, vlastnímu jménu a vskutku bravurně zvládnuté reklamní kampani, která by se měla podle některých zdrojů vyšplhat až na sto milionů amerických dolarů, podařilo vytvořit hotový filmový mýtus. Někdo by se mohl podivovat nad tím, jak se z filmu může stát mýtus ještě mnohem dříve, než se vůbec dostane do kin? Jednoduchou odpovědí by bylo, že v dnešní době je možné prostě úplně všechno. Taková odpověď by ale jistě nikoho příliš neuspokojila. Pravdou je, že se kolem Avatara vytvořila tak obrovská bublina, že všem fanouškům dovoluje pouze spekulovat, protože její povrch je, kromě pár náznaků, dokonale neprůhledný a jistě to tak zůstane až do samotné premiéry.

Avatar3

Zdroj: distributor filmu

Jak se vlastně bude snímek vysílat? Tvůrci slibují propracované 3D efekty, u kterých si ve 3D kinech přijdou na své i ti největší labužníci. Jak to ale bude s těmi fanoušky, kteří nebudou mít možnost dostat se do některého z IMAXů? Podle všeho by ani oni neměli přijít zkrátka a film se bude vysílat i klasickou metodou na klasické plátno, jak jsme z dřívějška zvyklí. Proto tedy není třeba obávat se, že byste o něj přišli jenom proto, že se nedostanete do 3D kina. Koneckonců, tvůrci se také o vaše peníze jen tak připravit nedají.

Další z mnoha neznámých je samotná stopáž, která by podle některých neověřených spekulací měla dosáhnout až tří hodin. Toto tvrzení podle všeho pravdivé není, ale nedá se říct, že by se pravdě neblížilo. Podle oficiálních zdrojů stopáž filmu dosahuje 150 minut čistého času plus šestiminutové titulky závěrem. To znamená pěknou chvilku strávenou se zadkem zamáčknutým do sedaček. Přesto ale zatím všechno napovídá tomu, že času na spaní bude málo a sami se na závěr budete divit, jak to, že už to vlastně končí.

Avatar4

Zdroj: distributor filmu

Z oficiálních zdrojů přišla informace, že se cena filmu vyšplhala na 230 milionů dolarů plus, již zmiňovaných, sto milionů dolarů určených na reklamní kampaň. S těmito čísly někteří kritici nesouhlasí a odvolávají se na množství 3D animací, jejichž cena se musela vyšplhat do závratných výšin. Kde je však schovaná pravda, zatím asi nezjistíme. Pro nás je však důležité to, že speciální efekty jsou opravdu na vysoké úrovni a slibují nevídanou podívanou. Závěrem tady máme ještě kratičký trailer, jako lehkou ochutnávku toho, co vás vlastně čeká.

Avatar

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller
USA, 2009, 150 min

Režie: James Cameron
Hrají: Sam Worthington, Sigourney Weaver, Michelle Rodriguez, Giovanni Ribisi, Zoe Saldana, Joel Moore, Wes Studi, Laz Alonso, CCH Pounder, Stephen Lang, Dileep Rao, James Pitt, Amy Clover, Peter Mensah, Matt Gerald

V kinech ČR: 17.12.2009
V kinech SK: 17.12.2009

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Avatar: Mýtus nebo skutečný film Jamese Camerona?