Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Autoportrét polepený žvýkačkami. Kolemjdoucí se zapojili do vzniku díla

Martina Knapová

Martina Knapová

21. 12. 2014

Lepit žvýkačky na plastiku umístěnou ve veřejném prostoru je považováno za lehčí formu vandalismu, kterou je ale cílem vymýtit. Co kdyby však vzniklo dílo určené speciálně k odkládání použitých žvýkaček? Umělec Doug Coupland vytvořil svůj autoportrét, jenž kolemjdoucí mohli polepovat žvýkačkami, aniž by se dostali do problémů se zákonem.

Gumhead, Doug Coupland, Foto: Mark Klotz

Gumhead, Doug Coupland. Foto: Mark Klotz

Dílo nazvané Gumhead (Hlava ze žvýkaček) je asi dvoumetrová plastika z pryskyřice a polyesteru, která byla ve Vancouveru vytvořena s interaktivním záměrem. Zprvu nevýrazné dílo by se mělo postupně za pomoci veřejnosti proměnit v originální kus. Kolemjdoucí měli za úkol polepit celé dílo žvýkačkami a evidentně odvedli velmi dobrou práci, jak dokládají pořízené fotografie.

Umělec Coupland k průběhu polepování dodal: „Nejprve vypadaly jednotlivé přilepené žvýkačky na černém povrchu sochy jako klenoty. Později zaparkovala před dílem dodávka žvýkaček Excel během tamního jazzového festivalu, což hlavu povzneslo na úplně jiný level.“

Gumhead, Doug Coupland, Foto: Vancouver Art Gallery

Gumhead, Doug Coupland. Foto: Vancouver Art Gallery

Autor o svém díle dále mluví jako o soše, která spojuje osm druhů umění. Jedná se totiž o autoportrét, který se zároveň v městském prostředí stává zátiším, podle slov autora též krajinou. Trvání díla je časově omezené a představuje rovněž prvky konceptuálního umění, sociální plastiky a performance. A osmý druh? „Dílo chce být tvým kamarádem,“ dodává Doug Coupland.

Gumhead, Doug Coupland, Foto: GoTo Van

Gumhead, Doug Coupland. Foto: GoTo Van

Interaktivní autoportrét byl v květnu tohoto roku vystaven před uměleckou galerií ve Vancouveru, kde zůstal až do podzimu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Autoportrét polepený žvýkačkami. Kolemjdoucí se zapojili do vzniku díla