Menu
TOPZINE.cz
Technologie

Automatické závlahy zahrad přispějí k jejich atraktivitě a zvýšení úrodnosti plodin

Zahrada jako součást rodinného domu bývá místem, kde si lze odpočinout během pěkných dní, dají se v ní ale také pěstovat nejrůznější plodiny, případně lze pozemek zkrášlit pěkně rostlým a zeleným trávníkem. Jenže k tomu je zapotřebí zajistit dostatečný přísun vody do půdy, a to hlavně v letních měsících, kdy často panují vedra a sucha. Pomoci mohou moderní automatické zavlažovací systémy.

Závlahové systémy dokážou výrazně snížit spotřebu vody na pozemcích u rodinných domů

Automatické zavlažování je trendem posledních let. A není se čemu divit, vždyť s vodou je potřeba stále více šetřit, k čemuž automatické závlahové systémy bezesporu přispívají. Leckdo sice namítne, že je u nich naopak spotřeba vody vyšší, to však není pravdou. A proč? Tak kupříkladu kapková závlaha, jež je napojená na špičkový software, dokáže vodu zacílit ve správný čas přímo ke kořenům rostlin a do zeminy v jejich okolí. Voda se tak zbytečně nerozlévá po celé ploše záhonů a nedochází k jejímu zbytečnému vypařování. V konečném důsledku mají rostliny optimální podmínky a vy snížíte spotřebu vody na zahradě na nezbytné minimum.

Kapkovací závlaha se hodí nejen přímo na venkovní záhony, ale také k zavlažování skleníku, v němž hodláte pěstovat ovoce, zeleninu či třeba okrasné rostliny a bylinky po celý rok.

Trávník a rostliny musejí mít vždy optimální vláhu v půdě

Automatické systémy se dají aplikovat rovněž k zavlažování trávníku. Zde jsou mimořádně praktické rozprašovače, které se napojí na podzemní trubky, do nichž inteligentní software pouští vodu dle potřeby. Výkonné automatické závlahové systémy dokonce dokážou počítat s předpovědí počasí a jeho aktuálním vývojem, takže pak nedochází k přílišnému skrápění půdy, což by trávníku a ostatním rostlinám v některých případech nemuselo vyhovovat.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Automatické závlahy zahrad přispějí k jejich atraktivitě a zvýšení úrodnosti plodin