Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Autobus Davida Černého si zaklikuje i v Praze. Už tuto neděli

Eva Csémyová

Eva Csémyová

7. 9. 2012

David Černý pro letošní olympiádu v Londýně vytvořil klikující a hekající double-decker. Tento červený gigant, který zaujal celý svět, se nyní představí i v české metropoli. Kde ho můžete potkat?

OBR: London Booster

Klikování autobusu se dá vyložit různým způsobem. Zdroj: wikipedia.org

Výtvarník David Černý, autor mimin ze Žižkovského vysílače, růžového tanku nebo kontroverzní instalace Entropa se tentokrát pustil do symbolu Londýna, kterým je červený double-decker. Přetvořil ho v ohromného klikujícího atleta, ovšem některým pohyby nahoru a dolů doprovázené hekáním připomínají něco úplně jiného.

Aby mohl realizovat svůj plán, koupil autentický autobus z roku 1957 od holandského majitele a přidal k němu dvě obrovské paže. Dovnitř umístil elektrický motor a mechanická zařízení, která umožňují tomuto šestitunovému kolosu cvičit. Zadní stranu vozidla, zřejmě pro větší realističnost, přeměnil umělec na lidské pozadí.

OBR: London Booster

V kliku je autobus skutečně impozantní. Zdroj: davidcerny.cz

Klikující autobus byl po dobu olympiády k vidění před Českým domem v Londýně. Právě Česká olympijská a.s., oficiální marketingová agentura Českého olympijského výboru, měla instalaci financovat. S výtvarníkem se však nedohodla. „Projekt byl moc drahý, tolik peněz jsme nemohli uvolnit,“ řekl Alexandr Kliment, mluvčí Českého olympijského výboru.

Černý si tak musel hledat nového sponzora, kterým se stal Andrej Babiš. „Kolik to celé stálo? Na to se musíte zeptat pana Babiše. Ale bylo to hodně,“ uvedl k nákladnosti projektu David Černý. Dnes už se hovoří o 9 milionech.

Deset kliků za deset medailí

Klikující autobus se během víkendu 7. – 9. září představí na Staroměstském náměstí v Praze na akci Deset kliků za deset medailí. Tato akce bude součástí maratonu Mattoni Grand Prix.

Jako doprovodný program chystá Andrej Babiš v neděli na Staroměstském náměstí setkání sportovních fanoušků s olympioniky. Součástí má být i happening, kdy veřejnost bude na počest českých olympioniků, kteří přivezli deset medailí, dělat deset kliků společně se slavnostně odhaleným autobusem.

OBR: David Černý

V Londýně ještě David Černý netušil, jaké komplikace ho čekají v Praze. Zdroj: czechhouselondon.cz

Autor David Černý ale považuje vystavení autobusu na Staroměstském náměstí za ponižující pro všechny účastníky projektu. „Staroměstské náměstí je dnes bohužel místo pro lidové taškařice, ruské turisty a oslavování hokejistů,“ řekl. Dále nesouhlasí s tím, že Babiš, který sice financoval úpravy autobusu, ale s umělcem nemá žádnou smlouvu, na autobus umístil reklamu.

Otázkou zůstává, jestli se jedná skutečně o spor mezi umělcem a jeho sponzorem, nebo o promyšlený krok, díky němuž získá David Černý opět pozornost jak médií, tak i veřejnosti.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Autobus Davida Černého si zaklikuje i v Praze. Už tuto neděli