Menu
TOPZINE.cz
Výtvarné umění

Foto: Autististický malíř kreslí po paměti města v neuvěřitelném detailu

Redakce

Redakce

14. 6. 2011

Londýnský výtvarník Stephen Wiltshire maluje do nejmenších podrobností panoramata světových metropolí, a to bez jakékoliv předlohy. Stačí mu jen několikaminutové shlédnutí města z výšky a dokonalá fotografická paměť.

Stephen Wiltshire Los Angeles pohled ze vzduchu 2008, zdroj: stephenwiltshire.co.uk

Stephen Wiltshire Los Angeles pohled ze vzduchu 2008, zdroj: stephenwiltshire.co.uk

Nejpůsobivější ukázkou obdivuhodné paměti a kreslířské dovednosti Stephena Wiltshira je úryvek z dokumentu BBC z roku 2001 Fragmenty génia. Po krátkém letu nad Londýnem nakreslí za tři hodiny panorama, které zahrnuje 12 dominant města a 200 dalších budov. Všechny jsou zachyceny v neuvěřitelném detailu a v přesném měřítku.

Výjimečné vnímání světa

Lidé trpící autismem se vyznačují sníženými sociálními schopnostmi. Jsou ponořeni do vlastního světa a vyhýbají se očnímu kontaktu. Jejich zájmy jsou úzce zaměřené na jednu oblast, nejčastěji matematiku, hudbu nebo malování. V této oblasti hledají klíč k pochopení světa i vyjádření sebe sama.

FOTO: Stephen Wiltshire Londýn 2010, zdroj: stephenwiltshire.co.uk

Stephen Wiltshire Londýn 2010

Wiltshire do pěti let nepromluvil ani slovo, teprve v devíti se naučil mluvit plynně. Dopomohlo mu k tomu kreslení. Od malička maloval vše, co viděl – zvířata, ulice i budovy. Jeho učitelku ve zvláštní škole pro autistické děti napadlo, naučit ho abecedu pomocí obrázků pamětihodností v Londýně. Wiltshire vytvořil sérii 26 obrázků. Každý zastupoval jedno písmeno v abecedě – „a“ jako Albert Hall, „b“ jako Buckinghamský palác atd.

Nyní mu je 37 let.  Po krátkém letu helikoptérou nakreslil již deset panoramat významných měst po celém světě. Jeho nejrozsáhlejší kresbou v kariéře je deset metrů dlouhé vyobrazení Tokia. Kromě Tokia nakreslil zpaměti i Řím, Frankfurt, Madrid, Dubaj, Jeruzalém, Londýn, New York, Sydney a Šanghaj.

FOTO: Stephen Wiltshire Panorama Londýna, zdroj: stephenwiltshire.co.uk

Stephen Wiltshire Panorama Londýna

Před pěti lety mu královna Alžběta udělila Řád britského impéria za služby světovému umění. Nedlouho poté byla otevřena i stálá umělecká galerie v Londýně nesoucí jeho jméno.

Vášeň pro velkoměsta

Velkoměsta byla vždy jeho vášní. Uchvacuje ho chaos a ruch, hlavní třídy, mrakodrapy, dopravní špička a davy. Téměř výhradně se zaměřuje na architekturu. Láká ho hlavně její spletitost a složitost. Dokáže bez předlohy nakreslit jakoukoliv budovu, bez ohledu na to, jak je komplikovaná.

První nákres kreslí tužkou, poté přejde k inkoustovému peru. Během několikadenního malování panoramat spotřebuje až 12 per. Kresbu rozdělí do zhruba pěti segmentů, které pak postupně vyplní detaily. Začne kdekoliv na papíře. Nejprve zachytí dominanty města ve správné velikosti a perspektivě, poté hbitě přechází k méně významným budovám. Po celou dobu poslouchá hudbu z iPodu.

FOTO: Stephen Wiltshire Sydney

Stephen Wiltshire Sydney

Běžný člověk vnímá jen to, co ho zajímá nejvíce. Witshire se od průměrného pozorovatele liší v tom, že nevnímá selektivně.  Do paměti se mu vrývá vše do nejmenšího detailu přesně tak, jak to právě vidí.

Stephen Wiltshire ve svých kresbách zaznamenává vše, co vidí, bez snahy o prvky zkrášlení, stylizace či interpretace. Jeho obrazy nereflektují momentální rozpoložení autora, prchavý zážitek z prohlídky města či nějakou hlubokou filozofickou myšlenku. Wiltshire si nepíše žádné poznámky a nevydává ani reflexe svého díla. Přesto se ale jeho kresby vyznačují něčím výjimečným – dokáže zachytit auru budov, jejich zvláštní povahu či atmosféru. Jeho kresby jsou uměleckými díly.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Foto: Autististický malíř kreslí po paměti města v neuvěřitelném detailu