Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Autechre nešlápli vedle

Redakce

Redakce

10. 5. 2010

Legendární Autechre (čti ótekr), kteří v 90. letech společně s dalšími projekty podepsanými pod labelem Warp, například Aphex Twin nebo Boards of Canada, určili směr, kterým se bude ubírat experimentální elektronika, přichází s jubilejním desátým albem. A jako by si i tihle neúnavní hledači chtěli trochu zavzpomínat na starou tvorbu. Na točení se v kruhu to ale rozhodně nevypadá.

Autechre, Zdroj: Warp Records

O posledních deskách od Autechre se často tvrdí, že k jejich plnému pochopení a (do)cenění je třeba mnoho poslechů a někdy i několik let. Minimálně od desky Confield z roku 2001 toto tvrzení naprosto sedí, nejnovější Oversteps ale vše vyvrací.

Už úvodní r ess s rozviklaným beatem a famózními, epickými synthy, které se jakoby nahodile objevují a zase mizí, patří k tomu nejpřístupnějšímu (a nejlepšímu), co Sean a Rob kdy vytvořili. Sedmá Treale zase zní jako sci-fi hip-hop, který produkují kolegové z Warpu Flying Lotus nebo Hudson Mohawke. Autechre si ale zachovávají svůj specifický přístup a i když lze rozeznat náznaky současných trendů jako dubstep a podobně, nikdy nesklouznou ke kopírování.

Oversteps je hodně hravé a občas i trochu infantilní album (v dobrém). Spoustě skladeb dominují vysokofrekvenční zvuky manipulovaných zvonků a stringů. Třetí known(1), See on see, O=0 nebo předposlední KrYlon jsou díky zmiňovaným zvukům naprosto famózními výlety do vesmíru představ a asociací. Jako když vám robotická babička čte pohádky na dobrou noc. Znějí krásně, ale stejně víte, že něco není úplně v pořádku.

Oversteps je vyrovnané album, kterému nedochází dech ani ke konci, přestože má skoro 80 minut a nejlepší dojem zanechává, když se poslouchá jako celek. Autechre mě novým albem opravdu potěšili, hlavně díky nadhledu, který se jim podařilo do desky vtisknout. Zároveň je mi ale trochu líto, že moje reproduktory občas nestíhají, na pořádných monitorech musí být Oversteps ještě o něco lepší.

Po předchozí nepříliš povedené desce Quaristice jsou tak Autechre zpátky ve formě. Jen si nedovedu představit, s čím přijdou příště.

Autechre – Oversteps

Vydavatel: Warp Records

Vydáno: 22. února 2010 (digital download), 22. března 2010 (CD, LP)

Seznam skladeb: r ess, ilanders, known(1), pt2ph8, qplay, See on see, Treale, os veix3, O=0, d-sho qub, st epreo, redfall, krYlon, Yuop

Celkový čas: 71:22

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Autechre nešlápli vedle