Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Audiokniha Jazzman Cimrman odhalí další vlohy našeho národního umělce

Jana Dobešová

Jana Dobešová

25. 4. 2011

FOTO: Jazzman CimrmanRoku 1985 proběhl seminář nazvaný Jazzman Cimrman, jehož záznam byl vydán na gramofonové desce. Teď záznam pořadu o největším z Čechů vychází na CD.

FOTO: Jazzman Cimrman

Jazzman Cimrman, Zdroj: Booklet k CD Jazzman Cimrman

Když Jiří Šebánek a Karel Velebný, alias doktor Evžen Hedvábný, uspořádali 28. dubna 1985 hudebně zdravotní seminář pod názvem Jazzman Cimrman, který byl zaznamenán na gramofonovou desku, možná se jim ani nesnilo, že vyjde v roce 2011 znovu, a to na moderním CD, jenž si vzal pod taktovku Supraphon.

Jazzman Cimrman vznikající

Audiokniha je převzata z gramofonové desky, která byla veřejnou nahrávkou Salónu Cimrman v Malostranské besedě v Praze. Úvodní text, který je přiložen k CD, obsahuje také doplňující obrázky, již mají podpořit zdání opravdovosti a působí vtipně. Celkem třináct stop pak mají na svědomí Jiří Šebánek a Karel Velebný. Účinkuje ale také Václav Kotek a hudbu Karla Velebného doplňuje jazzový soubor SHQ ve složení Milan Vitoch, Antonín Viktor a František Uhlíř.

Když se zrodil Cimrman

K myšlence fiktivní postavy došel Karel Velebný společně se Zdeňkem Svěrákem a Jiřím Šebánkem. Zdeněk Svěrák se pak společně s Ladislavem Smoljakem a Miloněm Čepelkou vydali směrem dramatickým a stali se na dlouhou dobu vůdčími osobnostmi skupiny kolem divadla Járy Cimrmana. Jiří Šebánek a Karel Velebný zpočátku s tímto uskupením spolupracovali, ale později se rozhodli jít jinou cestou. Založili Salón Cimrman, kde se nadále věnovali cimrmanologii nezávisle na divadelním seskupení. Rozhodli se tak pokračovat v duchu oblíbených rozhlasových pořadů z nealkoholické vinárny U pavouka.

FOTO: CD

Ilustrační foto, Foto: Tereza Ticháčková, Topzine.cz

I audiokniha Jazzman Cimrman byla výsledkem činnosti Salónu Cimrman. Vzhledem k multiinstrumentálnímu nadání Karla Velebného a k osobnosti Jiřího Šebánka, který je označován jako otec Járy Cimrmana, je úspěch desky téměř zaručen. Karel Velebný obstaral hudební doprovod a Jiří Šebánek zajistil text. Společně pak ještě dodali rozhovor a výsledkem se stala deska, jejíž obsah není vůbec jednotvárný nebo nudný.

Jedním z objevů Šebánka a Velebného je i jazzová minulost Járy Cimrmana. Z obecného pojednání O Cimrmanově muzikálnosti se dále dostaneme ke konkrétním ukázkám jeho jazzové tvorby, například Předčasně zmeškaný vlak, Našli ho v jiném stavu, Ohni svoji ruku v lokti, Epidemia mia a Dárkový hrudní koš. Jak je možné poznat už z názvů písní, které složil a zhudebnil Karel Velebný, není na desce nouze o slovní hříčky. Hudba vždy následuje po krátkém mluveném projevu a vždy se k němu nějakým způsobem vztahuje.

Cimrman jako průkopník jazzu

Název audioknihy Jazzman Cimrman napovídá, že půjde především o jazz. Jazz se proplétá celým textem především díky hudebním ukázkám. Deska odhaluje Járu Cimrmana jako zakladatele a průkopníka jazzové hudby, kterou se mu podařilo zavléct až do Ameriky, i když její počátky nalézal v Tibetu. Podle Jiřího Šebánka totiž nebýt Járy Cimrmana, Amerika by dodnes žádný jazz neznala a zůstala by tak u spirituálu. Také ragtime byl vlastně původně cimrtime.

FOTO: Trumpeta

Ilustrační foto, Zdroj: sxc.hu

Kromě jiného však také autoři zmiňují působení Járy Cimrmana na vojenské konzervatoři ve Lhase, kde přednášel dějiny slepého střeliva (odtud píseň Láska je jak slepá patrona). Velmi zajímavá je jeho činnost v oblasti zdravotnictví. Svou inspiraci údajně načerpal nejprve v Tibetu a své poznatky pak uplatňoval u nás, přičemž základem byla pomoc nemocným ve chvíli, kdy se báli jít k doktorovi. Cimrman vzal jejich chorobu na sebe a podstoupil za chorého lékařský zákrok. Nemocný se okamžitě uzdravil.

Tím jeho působení v oblasti lékařství nekončí, objevil se totiž dokonce na patologii, kde přišel na to, jak vytvořit člověka-albína. Vzhledem k tomu, že však neměl lékařský titul, musel o dům dál. A tak se ocitl na rehabilitačním oddělení, kde skládal každému nemocnému píseň přímo na míru, pomocí níž došlo u postižených ke zlepšení. Příkladem je píseň Ohni svoji ruku v lokti. Kromě úspěchů na poli lékařském se deska zmiňuje také o jeho dalších vynálezech, kterými jsou kuželky, saxofon a manšestr.

Hudba i mluvené slovo

Střídání mluveného slova a hudby působí na posluchače velmi vyrovnaně. Dobře známý humor, který provází osobnost Járy Cimrmana, nikdy nezklame. Je možné, že posluchač, kterému nesedí jazzová hudba, bude tyto pasáže přetáčet, avšak to by byla škoda, protože texty písní vás určitě také rozesmějí. Jediná drobná vada, která mi zkazila poslech, byl sigmatismus Karla Velebného, avšak někteří posluchači si této drobné vady možná ani nevšimnou. Navíc je zanedbatelná v porovnání s velikostí jeho ducha.

Název: Jazzman Cimrman
Autor: Jiří Šebánek
Hovoří: Jiří Šebánek, Karel Velebný, Václav Kotek
Hudba: Karel Velebný a SHQ
Celková délka: 78:44
Verze: nezkrácená, 1 audio CD
Vydalo: Supraphon, Praha 2011
Doporučená cena: 237 korun

Hodnocení: **** (90%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Audiokniha Jazzman Cimrman odhalí další vlohy našeho národního umělce