Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Audio: Vladimír Němec výjimečně mutuje

Lukáš Vaníček

Lukáš Vaníček

12. 12. 2010

DNA je naší přirozenou součástí a bůhví, co se s ní dá dělat za vylomeniny. Problém je v tom, že ona dělá různé věci, hlavně když je nechceme. O tom, co se tu možná jednou v budoucnu bude dít, vypráví i Vladimír Němec. Vlastně nás čeká taková šetrná apokalypsa.

Rádio

Rádio, Foto: Petr Hortvík

Vladimír Němec je lidskou DNA evidentně nadšený. Již podruhé ve své povídce tuto aminokyselinu tematizuje. Ostatně, není se čemu divit, nikdo pořádně neví, jak to funguje a co všechno v ní dokážeme nalézt. Tentokrát však není ani tak hlavním tématem, jako pouze nástrojem.

Povídka Mutace začíná nečekaně zprávou o bujícím životě okolo ostrova Bikiny, kde USA kdysi testovala atomové bomby a docela to s nimi přeťápla. Načež autor přesouvá svoji pozornost na příběh křesťanské matky, která pod srdcem nosí dítě, jež lékaři doporučují potratit. Matka to však nedovolí a pak bude velice překvapená, cože se z toho nakonec vyklube.

Celá povídka je velice zajímavě kombinovaná. Příběh samotný je jen kousíčkem mezi informačními pasážemi a slouží spíš jako ukázka teorie v praxi. Autor v povídce jen nastiňuje zajímavý fenomén obrácení pólu Země, který se na zemi opakoval co dvě stě padesát tisíc let. Od poslední otočky to má ale milion let zpoždění, takže netušíme, co bude dál. Konec povídky není zakončen nějak extra drastickou metodou, naopak, skončí velice netradičně citacemi ze dvou děl. Teprve až po doznění posledního slova to v posluchači začne šrotovat. Teprve tehdy se mu spojí všechny pasáže příběhu a z toho uvědomění začne příjemně mrazit v zádech.

Povídka není klasicky vyprávěný příběh, je to spíš umělecky ztvárněná teorie o budoucím vývoji naší Země, do kterého se plete i bůh – a upřímně, jeho lakonický pragmatismus je k popukání. Ve výsledku tedy máme originální formu, ve které se skrývá mrazivý obsah podaný zajímavě a netradičně.

Povídku si můžete poslechnout na Českém rozhlasu Leonardo v závěru pořadu Nula-jednička, v premiéře v pondělí od 9 hodin, v repríze od 18 hodin. Pořad si můžete kdykoliv stáhnout z Rádia na přání nebo odebírat jako podcast. K dispozici je i speciální archiv starších odvysílaných sci-fi povídek.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Audio: Vladimír Němec výjimečně mutuje