Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Audio: V Centru rokenrolu Jany Rečkové dojde k pěknému Nadělení Jaroslava Maxy

Lukáš Vaníček

Lukáš Vaníček

18. 2. 2011

Máte rádi rokenrol, detektivku a lékaře, kteří nestávkují? Povídka Jany Rečkové předvede všechno vyjmenované. A víte, že se v Česku krade? Ne? Tak to pojďte zjistit s Jaroslavem Maxou a povídkou Nadělení.

Rádio

Rádio, Foto: Petr Hortvík

Chudáci mimozemštané
Americký generál se chlubí, že má tolik stíhaček, že pokryje půl oblohy, ruský generál se chlubí, že má tolik tanků, že pokryje celou Evropu a český říká, že je u něj doma tolik zlodějů, že jim to všechno ukradnou. Ano, v Česku se krade, ale to všude na světě, jenom Češi si z toho dělají národní tradici. Na tyto tendence navazuje i povídka Jaroslava Maxy Nadělení.

Začíná velice rázně a pojednává jen o jednom jediném. Na Zemi přistane mimozemská výprava, která se rozhodne zkoumat pozemšťany. Bohužel přistane v Českých zemích a jak už to tak bývá, celou loď začínají rozkrádat. I když povídka vyznívá, jako že byl autor právě okraden a vybíjí si svou zlost, je zábavná, a to velice. Její jednostranné vyznění překrývá humorný popis postupného rozebírání mimozemské lodi. Nutno dodat, že dramatizace textu se nesmírně povedla. Hlas Petra Borky perfektně vykresluje nadávání mimozemského důstojníka a tón jeho hlasu výborně podmalovává celé vyznění díla.

Od povídky toho nelze vyžadovat moc. Je to rychlý a zábavný text, u kterého se budete smát. Sice posluchači bude trochu vrtat v hlavě logika věcí, ale bude to jen podružný detail, který zastíní humorný aspekt této sci-fi hrubozrnné satiry. Povídka končí stejně syrově, jako začíná. Vyvolá pobavení a čtenář pocítí kritiku, a o to nejspíš šlo autorovi především.

Operace na tanečním parketu
Jana Rečková dala vzniknout povídce Centrum rokenrolu. Oproti jejímu předchozímu textu Mikromůrky, je povídka podstatně delší a také mnohem rytmičtější. Autorka zavádí posluchače do světa hudby, v němž se pohybují z lékařské fakulty vyhozená skorolékařka a finanční analytik. Centrem jejich zájmu je úžasná tanečnice, jejíž výkon je vskutku obdivuhodný. Její dokonalost však není tak úplně přirozená.

Autorka napsala velice přímou a zajímavou povídku, žánrově zařaditelnou spíše do detektivky, jelikož pátrání je hlavní doménou textu. Její průběh není úplně hladký a občas se autorka dostane do situací, ze kterých nevybruslila právě nejlépe a zejména scéna s trafikou vyvolá řadu otázek, jež zůstanou zcela přehlédnuty. Posluchač bude patrně odpovědi tušit, ale autorka se o nich ani nezmíní, což je chyba.

Konec povídky je velice jednoduchý a svojí otevřeností dává prostor posluchači, aby si o tom udělal obrázek. Bohužel tato volná ruka má až moc volnosti a autorka neuvedla moc indicií, aby si příjemce vše domyslel, tak jak chtěla ona sama. Tento příběh je sice slabší, ale přesto nabízí dobrou čtvrthodinovou zábavu. Kdo má rád detektivní žánr z lékařského prostředí, určitě v povídce nalezen zalíbení.

Povídku Nadělení Jaroslava Maxy si můžete poslechnout na Českém rozhlasu Leonardo v závěru pořadu Nula-jednička, v premiéře v pondělí od 9 hodin, v repríze od 18 hodin. Pořad si můžete kdykoli stáhnout z Rádia na přání nebo odebírat jako podcast. K dispozici je i speciální archiv starších odvysílaných povídek, v němž mimo jiné naleznete i povídku Centrum rokenrolu od Jany Rečkové.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Audio: V Centru rokenrolu Jany Rečkové dojde k pěknému Nadělení Jaroslava Maxy