Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Audio: Roman Splítek zabíjí svého Přítulíčka

Jan Nohovec

Jan Nohovec

14. 5. 2010

Toto pondělí uvede Český rozhlas Leonardo povídku Romana Splítka o testování válečných zbraní, které nejsou tak úplně klasickými zbraněmi. Je libo trochu vynalézavé sci-fi?

Ilustrační foto. Foto: Petr Hortvík

Biologické zbraně, to je téma, o kterém bychom se tu mohli bavit dlouho. Moderní umění války se, i před snahy světových organizací o mír, stále vyvíjí a často právě ono nás přibližuje k ideálům, které sci-fi měla ještě před nedávnem.

Roman Splítek v povídce Přítulíček, která se v roce 2006 umístila na pátém místě v Ceně Karla Čapka, vymyslel biologické zbraně, které jsou ještě důmyslnější. Genetičtí inženýři v jeho světě vytvořili speciální druh fauny, kterému se za pomoci omamných látek vštěpuje obraz válečného tanku jako nejzamilovanějšího předmětu. A když se taková příšerka k tanku dostane… vybuchne nadšením.

Autor si vybral ke svému zpracování velice zajímavé téma a je třeba podotknout, že čtenáři a posluchači mu to sežerou i s navijákem. Jeho poutavý styl, který napřed odhalí princip, jak „přítelíčci“ fungují a pak teprve rozjede hlavní děj, unese každého a navíc naservíruje ohranou, zajímavě podanou pointu. Pokud vás obyčejné povídky v pořadu Nula-jednička nebaví, tentokrát dorazí kousek, který si nesmíte nechat ujít.

Povídku Přítelíček od Romana Splítka si můžete poslechnout na Českém rozhlasu Leonardo v v závěru pořadu Nula-jednička, v premiéře v pondělí od 9 hodin, v repríze od 18 hodin. Pořad si můžete kdykoliv stáhnout z Rádia na přání nebo odebírat jako podcast. K dispozici je i speciální archiv starších odvysílaných sci-fi povídek.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Audio: Roman Splítek zabíjí svého Přítulíčka