Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Audio: Roman Splítek otevírá Okna do duší

Jan Nohovec

Jan Nohovec

18. 6. 2010

Sedněte si na lavičku na nástupišti metra, soustřeďte se a vnímejte, jak kolem vás prochází lidé. Každá tvář bude skrývat osobnost. Každé oko bude oknem do duše…

Ilustrační foto. Foto: Petr Hortvík

Umělci jsou rádi fascinováni sami sebou. Spisovatelé si vymýšlejí, že jejich postavy žijí skutečné životy v paralelním vesmíru, který skrz mozek autora prosákl na stránky knihy, malíři dokážou za pomoci svého štětce či tužky doslova vdechnout život absurditám, fotografové se zase rádi fotí navzájem. A samozřejmě to funguje i mezi různými typy umělců. Autoři povídek například často zobrazují malíře jako tajemné bytosti s vlastní, nepochopitelnou mocí.

I hlavní hrdina povídky Romana Splítka působí zpočátku jako čaroděj, který má místo kouzelné hole tužku. Od rána do večera sedává na nádražích nebo v metru a dívá se lidem do očí. Dokáže tak během sekundy poznat celou jejich osobnost. A pak ty oči nakreslí a výkres založí…

logo Českého Rozhlasu Leonardo

Pokud bych měl srovnat Okna do dušíPřítulíčkem a Buď připraven, až duše dorazí, o kterých už jsme na Topzinu psali, musel bych konstatovat, že jsou nejlepší. Zatímco v předchozích audiopovídkách je prvek science fiction zřejmý, tady si posluchač nemůže až do poslední chvíle být jistý, o co vlastně autorovi jde. Už od počátku povídky vnáší do příběhu velký otazník nad tím, kdo je vlastně onen hlavní hrdina na nástupišti, kde přišel ke svým schopnostem, a proč všechny kreslí.

Zatímco povídka trochu zdlouhavě graduje, autor se věnuje snad až přílišnému moralizování, kterému by se při takové nahrávce ubránil jen málokdo. Když pak přijde závěrečné finále, jásáte, že se konečně začalo něco dít, protože atmosféra už vám okorala. A možná právě proto nakonec pointa tak uchvátí.

Povídku Okna do duší od Romana Splítka si poslechněte na Českém rozhlasu Leonardo v v závěru pořadu Nula-jednička, v premiéře v pondělí od 9 hodin, v repríze od 18 hodin. Pořad si můžete kdykoliv stáhnout z Rádia na přání nebo odebírat jako podcast. K dispozici je i archiv starších odvysílaných sci-fi povídek.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Audio: Roman Splítek otevírá Okna do duší