Menu
TOPZINE.cz
Hudba

AUDIO: Poslechněte si, jak zní kapela Květy na novém albu

Martin Peška

Martin Peška

9. 11. 2012

Brněnská alternativní skupina Květy po roce vydává album s názvem Bílé včely, které natočila během léta a tentokrát zcela bez hostů. TOPZINE.cz svým čtenářům přináší audio ukázky.

FOTO: Kapela Květy

Zdroj: Indies Scope

Bílé včely nahrála pod dohledem zvukaře a producenta Ondřeje Ježka pouze základní čtveřice muzikantů v čele s Martinem E. Kyšperským, který vysvětluje nepřítomnost jindy charakteristických hostujících zpěvaček slovy: „Chtělo to jiný koncept. Jen energii nás čtyř. A pak jsem cítil, že ty písně nejlíp zazpívám všechny sám, protože vím, o čem jsou.“

Skladby prý vznikaly několik let a kapela měla předem rozhodnuto, že tento materiál nahraje bez hostů.

Ukázka: My děti ze stanice Bullerbyn

[audio:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/2012/11/01_My-deti-ze-stanice-Bullerbyn_ukazka.mp3]

Ukázka: Kámoši

[audio:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/2012/11/02_Kamosi_ukazka.mp3]

Ukázka: Lesní duch

[audio:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/2012/11/03_Lesni-duch_ukazka.mp3]

Na desce se v písních objevují těžko identifikovatelné, většinou elektronické zvuky charakteristické pro Ondřeje Ježka. „To souvisí i s tím, že album vznikalo právě jen v základní sestavě. Ondra Ježek by se normálně neudržel a nahrál tam všelijaké nástroje (a on to umí!). My mu řekli, že nezveme hosty, ale on může, protože už je vlastně napůl v kapele, v rodině. Vyřešil to tak, že sice nedotáčel nástroje, ale zato nám přidal různá echa, pazvuky, skřípance i úplně sladké ozvěny,“ říká kapela.

S každým albem byly Květy nominovány na Anděly

Skupina Květy byla založena na přelomu milénia a pro její hudbu je typické čerpání z mnoha hudebních žánrů od rocku, folku, šansonu či jazzu až po hip hop. Za svou kariéru stihla vydat alba Kocourek a horečka, Jablko jejího peří, Střela zastavená v jantaru, Myjau, Daleko hle dům a V čajové konvici. Každé album kapely získalo nominaci na cenu Anděl v žánrové kategorii a dvakrát tuto cenu kapela získala. Nejnovější počin Bílé včely bude slavnostně pokřtěn v brněnském klubu Metro ve středu 21. listopadu za účasti kolegů z kapely Zrní.

V současnosti sestavu Květů tvoří Albert Novák (housle), Aleš Pilgr (bicí a perkuse), Ondřej Čech (basová kytara) a Martin E. Kyšperský (zpěv, elektrické a akustické kytary).

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

AUDIO: Poslechněte si, jak zní kapela Květy na novém albu