Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Audio: Martin Heisler nepočítal ovečky, ale vymýšlel povídku

Jan Nohovec

Jan Nohovec

7. 5. 2010

Český rozhlas Leonardo pokračuje v povídkách, které soutěžily o Cenu Karla Čapka. Toto pondělí se představí Martin Heisler s povídkou Nepočítání oveček.

Ilustrační foto. Foto: Petr Hortvík

Neznám člověka, jehož fantazie by občas neodlétla někam úplně jinam a nezačala vytvářet fantaskní, nereálné představy. Pravda, některým se to asi nestává tak často, ale mně, obzvlášť když mám náladu na tvůrčí psaní, se to stává docela běžně. Jak jste na tom vy?

Hrdina povídky Nepočítání oveček, kterou uvede toto pondělí Český rozhlas Leonardo, také takhle jednou večer vymýšlel svou krátkou povídku. Nechtělo se mu večer před spaním počítat ovečky, a tak místo toho dával dohromady, co bude hrdina jeho textu dělat. A co se nestalo – vymyslel zcela převratný vědecký postup, který si ve fiktivním světě vyslouží Nobelovu cenu.

logo Českého Rozhlasu Leonardo

Z hlediska nápadu je povídka o náhodném vynálezu skvělá. Ovšem nikdy nic není dokonalé, a tudíž zpracování už poněkud pokulhává. Martin Heisler vsází na monology a dialogy, ale žádný z nich nemá zásadní spád a význam – autor prostě jejich pomocí posouvá dál zápletku. Spíš než povídku proto dílko připomíná krátkou hříčku, která tentokrát ani nepobaví, přestože závěrečná pointa se o to snaží. Koneckonců, jak pointa, tak jediný zvrat se dají docela dobře předvídat už od začátku.

Povídku Nepočítání oveček od Martina Heislera, původně publikvanou ve sborníku Mlok 2007, si můžete poslechnout na Českém rozhlasu Leonardo v v závěru pořadu Nula-jednička, v premiéře v pondělí od 9 hodin, v repríze od 18 hodin. Pořad si můžete kdykoliv stáhnout z Rádia na přání nebo odebírat jako podcast. K dispozici je i speciální archiv starších odvysílaných sci-fi povídek.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Audio: Martin Heisler nepočítal ovečky, ale vymýšlel povídku