Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Audio: Jiří Mazurek se zasloužil o Druhé stvoření

Jan Nohovec

Jan Nohovec

25. 6. 2010

Podle křesťanského učení trvalo Stvořiteli jeden den, než stvořil člověka. U Druhého stvoření Jiřího Mazurka tomu bylo šest týdnů a dvacet váhavých sekund.

Ilustrační foto. Foto: Petr Hortvík

Trend postapokalyptických povídek v poslední době snad již nemusím připomínat. Všude naleznete lidi, kteří se snaží vyrovnat s tím, že přežili civilizace, jež se rozpadly v prach, neočekávatelně a nenávratně. O to lépe to vypadá, když někdo přijde s novými prvky.

I lidstvo z povídky Druhé stvoření od nadějného povídkáře Jiřího Mazurka to má dávno za sebou. Na místo Homo sapiens sapiens nastoupil jiný druh opic, u kterého se rovněž vyvinula inteligence. Má obchodní domy, dětské koutky… jako naše vlastní civilizace. A právě z jednoho dětského koutku vede skrytý přístup do tajemného terminálu, kam se ze zvědavosti vydá mladá hrdinka.

Povídka Jiřího Mazurka není navzdory slibům zas tak originální – i tenhle motiv už tu několikrát byl. Ale zase ne tolikrát jako jiné. Kratší povídka, jako vždy někdejší účastník Ceny Karla Čapka, nakonec vypadá spíše průměrně. Místo silného motivu v pzadí nebo napínavé zápletky proto zaujme spíše dobře odvedenou řemeslnou prací jak autora, tak vypravěčky. A jako takový malý bonus navíc nabízí Druhé stvoření skrytou druhou pointu. Není to všechno, místo zjevného postapokalyptického tématu, o cestování časem?

Povídku Druhé stvoření od Jiřího Mazurka si poslechněte na Českém rozhlasu Leonardo v závěru pořadu Nula-jednička, v premiéře v pondělí od 9 hodin, v repríze od 18 hodin. Pořad si můžete kdykoliv stáhnout z Rádia na přání nebo odebírat jako podcast. K dispozici je i archiv starších odvysílaných sci-fi povídek.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Audio: Jiří Mazurek se zasloužil o Druhé stvoření